Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Útok tygra v Chvojenci: Ruku ženě lékaři nezachrání, chovateli už dříve jiná šelma utekla

Útok tygra v Chvojenci odstartoval vlnu kritiky. Majiteli zvířete už utekl i rys.
Útok tygra v Chvojenci odstartoval vlnu kritiky. Majiteli zvířete už utekl i rys.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: DH, ČTK, yks - 
15. prosince 2020
11:31

Tato zpráva během pondělí rezonovala celým Českem. Ženě (66), která strčila ruku do tygří klece, šelma ukousla paži až po loket. Reagovali na to odpůrci domácího chovu divokých zvířat, kteří poukázali na to, že majiteli tygra v minulosti utekla jiná kočkovitá šelma. Ta se podle všeho nejspíš dodnes potuluje v českých lesích. Mezitím se lékaři snaží zachránit, co ženě zbylo z její paže.

K tragické události došlo v pondělí po poledni v Chvojenci na Pardubicku. Žena tam měla strčit ruku do tygří klece a šelma zaútočila. „Šestašedesátiletá žena procházela u svého příbuzného kolem zamřížovaného výběhu s tygrem, a přestože byla v minulosti několikrát upozorňována na to, ať to nedělá, strčila do klece ruku a tygra si chtěla pohladit,“ popsala pozadí incidentu mluvčí krajské policie Dita Holečková. 

Na místo ihned vyjela záchranná služba i policie, aby v domě našly velmi těžce poraněnou ženu, která skončila v nemocnici. „Událost se stala kolem jedné hodiny odpolední. Žena utrpěla závažné poranění horní poloviny těla. Po příjezdu naše posádka na místě ženu ošetřila, podala jí léky proti bolesti a následně byla ve stabilním stavu transportována do Fakultní nemocnice v Hradci Králové,“ řekl Blesku tiskový mluvčí pardubické záchranné služby Aleš Malý.

Poranění jsou devastující

Poranění, která žena utrpěla, jsou velmi vážná a lékaři už nyní ví, že končetinu nedokážou zachránit. „Zranění ruky bylo bohužel devastující. Teď je třeba se soustředit na záchranu zbytku ruky,“ řekl serveru iDNES Zdeněk Tušl, náměstek pro léčebnou péči královéhradecké fakultní nemocnice. Žena prý na farmu přijela za svou neteří, která tam má ustájeného koně.

Z prvotních zpráv by vyplývalo, že si nešťastná paní za útok může víceméně sama. Jak uvedla policie, chovatel na místě ve chvíli neštěstí nebyl. Policie přesto prověřuje, zda chovatel neporušil předpisy a nespáchal trestný čin.

Veterinární správa závady neobjevila

Internetové stránky chovatele nabízely řízenou prohlídku, včetně pohlazení šelem. Stránky však byly upraveny a aktuálně tato nabídka na webu chovatele nefiguruje. Lze hladit jen koťata, nikoli dospělé šelmy. V péči chovatele mají být pumy americké, karakalové, servalové, lvi, tygři, levharti a také rysi.

Krajská veterinární správa navštívila chov ve Chvojenci letos v květnu a potvrdila, že u chovatele nenašla žádná pochybení. „Jeho chov (...) navštěvujeme na základě víceletého plánu kontrol. Žádné závady jsme u něj neobjevili,“ řekla zmíněnému serveru vedoucí oddělení Péče o pohodu zvířat Krajské veterinární správy v Pardubicích Jaroslava Sobková.

Rys se v přírodě aklimatizoval

Na muže se však snesla kritika ze strany odpůrců podobných chovů. Ti poukázali na to, že mu na konci října roku 2019 při vycházce utekl rys a od té doby zvíře volně pobíhá někde v okolí Žďárska. „Je to tak, rys už tady zdivočel a loví. Podle našich informací se pohybuje na území dvou honiteb v oblasti Žďárských vrchů. Svědčí o tom snímky z fotopastí,“ uvedl již dříve pro iDNES jednatel Okresního mysliveckého spolku ve Žďáře nad Sázavou Stanislav Císař.

Muž se měl snažit svého „mazlíčka“ několikrát odchytit, ale to se mu nepovedlo. Šelma dělá vrásky hlavně myslivcům. Na srnčí zvěři podle nich dělá velké škody, loví ze zálohy a zaměřuje se na velké a vysoké kusy. V minulosti se prý i přibližoval k lidem, protože od nich očekával potravu, dnes už ale spolehlivě loví a lidem se vyhýbá.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání