Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Zoo Liberec přišla o svou chloubu: Veterináři museli uspat tygra Parise!

Autor: ČTK, rc - 
6. listopadu 2020
13:51

Smutnou zprávu oznámila Zoo Liberec. Zoologická zahrada musela utratit samce bílého tygra Parise. Paris se potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy, které byly spojeny s věkem. Veterináři se proto rozhodli samce, kterému bylo 16 let, utratit. Zoo už má jen samici a s pořízením nového bílého tygra nepočítá.  

Zoologická zahrada Liberec se musela rozloučit se samcem bílého tygra Parisem. Bílý tygr se dlouhodobě potýkal se zdravotními problémy a v poslední době odmítal jíst. Veterináři se proto rozhodli, že poskytnou samci euthanasii. Na Parisovi byly podle zoo známky stáří patrné už několik měsíců. „A i přes opakovaná vyšetření, několikrát změněnou medikaci a veškerou potřebnou péči postupně ubýval na váze," uvedla v prohlášení mluvčí zoo Barbara Tesařová. Poslední říjnový víkend se podle zoologů jeho zdravotní stav výrazně zhoršil.

„V důsledku selhávání funkce vnitřních orgánů kocour přestal úplně přijímat potravu a postupně upadal do pasivity až letargie. Jeho stav už nešlo stabilizovat a nebyla ani šance na jeho zlepšení," uvedl zoolog Luboš Melichar. I proto se zoologové rozhodli ho uspat. „Následná pitva prokázala rozsáhlé patologické změny na střevní stěně a ledvinách," dodal Melichar.

Paris se do Liberce dostal jako roční kotě z francouzské zoo v Beauval. S o tři roky mladší samicí Surya Bárou zplodili 11 mláďat ve čtyřech vrzích, úspěšně odchováno bylo pět z nich. Ani jedno už v Liberci není. Expozice, kterou Paris obýval, prázdná nezůstane. Rozšíří se o ni výběh dvanáctileté tygří samice. „Vzhledem k tomu, že jsou tygři solitérně žijící zvířata, odchodem samce nijak strádat nebude," uvedla Tesařová.

O získání nového samce zoo usilovat nebude, neboť v chovu bílých tygrů se rozhodla už dříve nepokračovat. V Liberci jsou bílí tygři od roku 1994. Za 26 let bylo v zahradě 22 jedinců a v minulosti byli jedním ze symbolů zahrady.

„Moderní zoologické zahrady by se měly zaměřovat na chov a záchranu ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě ubývá. Bílí tygři mezi ně nepatří. Jedná se o uměle v populaci udržené jedince, kteří navíc v důsledku příbuzenského páření trpí řadou genetických vad," dodal ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

Bílý tygr je pouze zvláštní formou tygra bengálského. Bílé zbarvení je znakem částečného albinismu (nedostatku barviva), od pravých albínů je odlišují modré oči. Ve volné přírodě se zřejmě nevyskytuje. Bílé zbarvení mu snižuje schopnost přežít v džungli.

Je nápadný, což mu komplikuje lov a naopak vystavuje lovcům. V budoucnu by se liberecká zahrada chtěla zapojit do chovu ohrožených tygrů ussurijských, pro něž plánuje výběh v nové části zoo zvané Údolí ohrožené divočiny. Ta ale vznikne nejdřív za několik let.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud