Nahodili seniorovi srdce: Dva policisté a kolemjdoucí muž mu zachránili život!

Veronika Dostálová a Vítězslav Klabačka  (Autor: Policie ČR)
Autor: ran - 
11. března 2020
17:25

Policisté Veronika Dostálová a Vítězslav Klabačka poslední únorovou středu původně jeli k celkem banální nehodě. Dostali hlášení, že v Uherském Brodě vjelo auto do popelnic. Skutečnost obsahu hlášení odpovídala: na místě stálo auto, kolem něj se povalovaly popelnice jako shozené kuželky a uvnitř vozu se kymácel řidič ve snaze dostat se ven.

Další opilec za volantem, blesklo hlavou hlídce. Obyčejný případ a dohadování s nezodpovědným a agresivním člověkem se ovšem nekonalo. Oba strážníky místo toho čekal boj o život starého člověka, který kvůli zdravotní indispozici ztratil kontrolu nad řízením.

Osmdesátiletý řidič se totiž nechoval, jako by byl ovíněný alkoholem. Měl sice problém s komunikací a viditelně trpěl špatnou koordinací pohybů, ale „jinak“, než to mívají opilci. Muž a žena v uniformě hned pochopili, že se jedná o zdravotní komplikace a bez otálení proto přivolali záchrannou službu. V tu chvíli se však senior bezvládně zhroutil, přestal dýchat a zastavilo se mu srdce. Bylo jasné, že teď už se nedá jen tak čekat na záchranku, musela přijít okamžitá aplikace znalostí první pomoci.

A tak se dva policisté dali do práce: tělo zbavené vědomí a nejzákladnějších životních projevů vytáhli z auta. Vítězslav pak seniorovi prováděl masáž srdce, zatímco Veronika mu zakláněla hlavu a kontrolovala, zda se srdce a plíce probouzejí zpátky k životu. Vítaná pomoc přišla i od kolemjdoucího Lukáše Kašného, který se na místě náhodou ukázal právě v okamžiku, kdy se začalo s oživováním. Třetí do party komunikoval s operátorkou záchranné služby a přispěl tak k tomu, že starému pánovi po necelých pěti minutách srdce naskočilo a on začal dýchat. Krátce poté dorazili záchranáři, kteří si ho převzali do péče.

Vítězslav Klabačka, mužská část zasahující hlídky, se svojí kolegyní po boku k události podotkl: „Jsem vystudovaný muzikant a učitel hudby, vždy jsem ale chtěl být policistou. Jsem rád, že jsem mohl pomoci při záchraně života, protože právě tento skutek mě utvrdil v tom, že mé rozhodnutí stát se policistou bylo správné.“

Je ovšem třeba také dodat, že podobné případy budou dále rozviřovat debaty o tom, zda jsou zdravotní prohlídky seniorů, co se způsobilosti k řízení motorových vozidel týče, skutečně dostatečné.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud