Panelák v Kladně zle poničil tragický požár: Vystěhovaní obyvatelé si konečně mohou jít pro věci

Autor: ČTK, VaB - 
31. ledna 2020
16:27

Kladenský panelák je po tragickém požáru zajištěný. Na začátku týdne začne sanace a obyvatelé si budou moci dojít pro své věci. V domě zemřela jedna žena, 14 lidí se zranilo. 

Vyhořelý kladenský panelový dům v Americké ulici je zajištěný. V nejpoškozenější části je speciální vyztužovací konstrukce a sanace začne v pondělí. O náhradní bydlení požádalo 14 domácností, které už mají od města přidělené byty. 

Kdy bude dům obyvatelný, není zatím určeno, informoval v pátek ČTK náměstek kladenského primátora Tomáš Kutil (Kladeňáci). V domě, kde žilo zhruba 200 lidí, hořelo v sobotu. Zemřela jedna žena a 14 lidí bylo zraněno. 

V pátek statik prohlédl konstrukce domu a prohlásil objekt za přístupný pro úklid, údržbu, provádění diagnostiky a kontrolu zabezpečení konstrukcí. Až po kontrolách oznámí, jaký je stav konstrukce a jaké práce bude nutné udělat, než se do domu trvale vrátí obyvatelé. Nájemníci z nejvyšších pater už si také mohou dojít pro osobní věci, ale v doprovodu bezpečnostní agentury. Lidé mohou i do ostatních pater, ale vždy musí svou přítomnost bezpečnostní agentuře nahlásit a mít u sebe doklad totožnosti, uvedla ČTK.

„V pondělí dopoledne si prostor domu převezme vybraná sanační firma a začne připravovat nadcházející sanační práce. Nejprve se bude zabývat kontrolou společných prostor a zprovozňováním elektřiny," uvedl Kutil. Poté podle něj začne kontrola všech bytů v domě včetně těch, které jsou požárem a jeho likvidací zdánlivě nezasažené.

Oheň způsobil podle předběžných odhadů škodu 30 milionů korun, nejedná se ale zřejmě o definitivní částku. Příčinu neštěstí zjišťuje vyšetřovatel. Většina obyvatel domu zatím zůstává u příbuzných a známých.

Město vyhlásilo veřejnou sbírku, která má lidem z domu pomoci finančně, 16. února se bude konat benefiční koncert v Městském divadle Kladno. 

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud