Požáry mrzačí miliony zvířat, veterináři nemají na výběr: „Musíme ukončit jejich trápení“

Autor: sova - 
4. ledna 2020
15:44

Veterináři po celém světě často nemají na výběr a čím dál častěji jsou nuceni ukončit trápení ubohých zvířat. Miliony z nich totiž postihují vážná zranění způsobená především požáry a problém představuje i znečištění ovzduší v jejich důsledku. V ohnivém pekle zahynou živočichové nejčastěji vlivem nesnesitelného žáru nebo se udusí kouřem. Ty, kteří přežijí, pak musí zvěrolékaři utratit. Informuje o tom britský list Daily Mail.

V jihovýchodní Austrálii, kde je už po několik měsíců vyhlášena pohotovost kvůli masivním lesním požárům, ve volné přírodě umírají nejčastěji savci – především koaly, ptáci a plazy. Smrtící živel zabíjí i hospodářská zvířata jako koně, krávy, kozy nebo ovce. Ještě smutnější skutečnost pak představuje fakt, že i kdyby tvorové přežili, čeká je úmrtí v důsledku vyhladovění.

Záchranné skupiny, které mají za úkol zvířata v nebezpečí evakuovat a zachraňovat před jistou smrtí, jsou často bezmocné. A jejich smutná úloha ještě zdaleka neskončila. „Jsou tak strašně popálená, že nemůžete udělat nic jiného, než ukončit jejich utrpení,“ řekl veterinář.

Vědci bijí na poplach i kvůli vzácným ptákům

Na hranici nejvíce postižených australských států Victoria a Nový Jižní Wales žije populace ptáků zvaných střízlíkovci (dasyornis). I oni se ocitají na pokraji vyhynutí – tím spíše, že požáry mohou velmi snadnou dosáhnout i do oblastí, kde se pohybují a aktivně žijí.

V Austrálii jsou pouze tři druhy těchto ptáků a dva z nich jsou velice reálně ohroženy,“ řekl Alan York z melbournské univerzity. Biotopy malých ptáků mají plameny doslova na dohled. A to znamená nebezpečí.

„Jsou to ptáci s velmi omezenými letovými schopnostmi, takže by pro ně bylo eventuálně dost obtížné ohni uniknout,“ vysvětlil profesor York, který i přesto pevně věří, že navzdory ohrožení, kterému střízlíkovci čelí, jejich populace nevyhyne.

Záchrana koalů před požáry v Austrálii.Záchrana koalů před požáry v Austrálii. | Reuters

Ale uhašením požárů peklo neskončí ani pro další zvířata. „I když se povede oheň uhasit, budou divoká zvířata tězce přežívat kvůli ztrátě potravy a přirozeného prostředí,“ dodal australský veterinář.

Podle vědců z Univerzity v Sydney, které citovala britská média, při požárech uhynulo od září už nejméně 480 milionů kusů zvířat - savců, plátků i plazů. Nejvíce v plamenech umírali koalové.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Pepa Re ( 4. ledna 2020 19:52 )

Proč se nestará ta curacka anglická královská rodina?
Proč debilní Australané radši dali peníze na ohňostroj????

anonym01 ( 4. ledna 2020 19:26 )

ukončete taky moje trapeni. chci byti utracena

anonym01 ( 4. ledna 2020 19:23 )

to dělají lidi. množí se a ničí přirodu. osobne bych to omezila. ten kdo umisti do babyboxu díte nebo se o nej dostatečne nestara,trápí je fyzicky i psychicky, naridila bych tem rodicum kastraci.

yokky ( 4. ledna 2020 19:22 )

Je to smut­ne..­....😥😥­😥😥😥😥😥😥­😥😥😥😥

anonym01 ( 4. ledna 2020 19:21 )

nikde jinde nebylo tolik druhu zvirat jako tam. Ta rozmanitost. Trhá mi to srdce když koukám jak ta přiroda strada. člověk je hnus! zemanoidi!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud