Popálenou koalu, která dojala svět, uspali. Lewis trpěl nesnesitelnými bolestmi

Autor: sova - 
26. listopadu 2019
19:45

Koalí sameček, kterého minulý týden zachránila z rozsáhlého lesního požáru odvážná Australanka Toni Dohertyová, je po smrti. Koala, který dostal jméno Lewis po jednom z vnoučat zachránkyně, utrpěl hluboké popáleniny. Protože zranění způsobovala zvířeti nepřetržitou bolest, rozhodli se ho ošetřovatelé uspat.

Příběh koaly Lewise se stal senzací sociálních sítí poté, co se objevilo video, které ukazovalo jeho dramatickou záchranu. Naříkající koaly uprostřed ohnivého pekla si všimla řidička Toni Dohertyová, která vyběhla z vlastního auta a v podprsence vynesla zvíře z plamenů.

Koalu uvěznil požár obřích rozměrů, který postihl australské státy Nový Jižní Wales a Queensland.

Video Záchrana koaly: Babička hrdinsky vběhla pro zvíře do plamenů - Reuters

Sameček měl padesátiprocentní šanci na přežití

Bylo zřejmé, že se z popálenin nezotaví. Naším cílem je především zajistit zvířatům dobré životní podmínky. To byl i důvod našeho rozhodnutí,“ uvedla nemocnice ve facebookovém příspěvku.

Veterináři už dříve varovali, že zvažují Lewisovo uspání, pokud se ukáže, že se jeho zranění nedají vyléčit a že bolest zvířete překračuje tolerovatelnou mez. Jeho šanci na přežití uváděli jako padesátiprocentní.

Sameček se dostal do péče specializované veterinární kliniky ve městě Port Macquarie. Tam jej zabalili do přikrývek, připojili ke kyslíkové masce a pokusili se maximálně tišit bolest, kterou mu popáleniny způsobovaly.

Současná vlna lesních požárů je devastující zejména pro koaly. Australské úřady se obávají, že v ohni zahynulo víc než 350 jedinců. Podle odborníků ohrožuje koaly stále častější ničení australské buše a odlesňování.

Červený seznam ohrožených druhů, který vydává Mezinárodní svaz ochrany přírody, uvádí koaly medvídkovité jako ohrožený druh.

aivi ( 16. února 2020 00:27 )

Je to strašně smutné. Chudinky koaly. Asi před měsícem jsem viděla na nově reportáž ve Střepinách, jak tam nedvídek koala, chudáček popálený plakal... Doslova plakal. Bolestí i strachem. Nevím, možná to byl zrovna ten, co ho zachránila ta úžasná a statečná paní. Doteď jsem z toho čpatná. Přeji všem a moc to přeji všem koalům a všem zvířátkům v té úžasné daleké Austrálii ať se uzdraví ti, kteří bohudík přežili a at je nikdy nic už tak hrozného nepootká..

liskabystrouska ( 27. listopadu 2019 11:28 )

offline prazanda1

offline ( 26. listopadu 2019 20:19 )

Tohle je skutečné neštěstí. Naopak když vidím spoty UNICEF žadonící o záchranu dětí v Africe, otvírá se mi kudla v kapse.

prazanda1 ( 26. listopadu 2019 20:17 )

Moc smutne. Preji Lewisovi klidny spanek tam za duhou.Pani, ktera ho zachranila preji vse jiz jen nejlepsi do dalsoho zivota. Uzasna zena.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud