Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Při oslavě chanuky vtrhl do synagogy muž s mačetou: Sekal a bodal jako smyslů zbavený, popisují svědci

Aktualizováno -
29. prosince 2019
16:47
Autor: ČTK - 
29. prosince 2019
07:32

Neznámý útočník pobodal v synagoze na předměstí New Yorku pět lidí a poté z místa činu uprchl. Nejméně dvě oběti jsou v kritickém stavu v nemocnici. Informoval o tom deník The New York Times.

Útočník ve městě Monsey nedaleko New Yorku v noci na neděli pobodal pět lidí v domě židovského rabína. Podle svědků se také snažil proniknout i do nedaleké synagogy, což se mu však nepodařilo. Šéf místní policie oznámil, že ve vazbě je jeden podezřelý, který bude obviněn z pokusu o pětinásobnou vraždu a vloupání. Guvernér státu New York Andrew Cuomo při návštěvě místa činu hovořil o „vnitrostátním terorismu“. Úřady ale zatím nepotvrdily, zda byl incident motivován nenávistí k Židům.

„Prožíváme v naší zemi netolerantní období,“ prohlásil Cuomo před rabínovým domem v Monsey. Americká média upozorňují, že v poslední době v dané oblasti roste počet antisemitsky motivovaných útoků. Podle guvernéra je takováto nenávist „rakovinou“ na americkém politickém zřízení.

Nejnovější útok narušil oslavu svátku chanuka, kterého se účastnila asi stovka lidí. Maskovaný pachatel vtrhl do domu v sobotu večer místního času (brzy ráno SEČ). Podle jednoho ze svědků vytáhl nůž z pouzdra a začal bez varování útočit na přítomné. Pět lidí s různě vážnými bodnými zraněními skončilo v péči lékařů, jednoho z nich útočník bodl šestkrát, uvedla agentura Reuters. Podle představitelky místní židovské organizace byl mezi pobodanými i rabínův syn.

Útočník následně z domu uprchl a snažil se dostat do přilehlé synagogy. Lidé, kteří byli uvnitř, však podle svědků zřejmě slyšeli výkřiky z domu rabína a zamkli proto dveře, aby se agresor nemohl dostat dovnitř.

K zatčení podezřelého výrazně přispěl svědek, který oznámil vyšetřovatelům poznávací značku auta ujíždějícího z místa činu. Strážci zákona pak vozidlo vypátrali, když přijíždělo do New Yorku. Zadrženým mužem je podle policie 37letý Thomas Grafton z obce Greenwood Lake ležící severozápadně od Monsey.

Generální prokurátorka státu New York Letitia Jamesová uvedla, že ji incident "hluboce znepokojil". "Máme tady nulovou toleranci pro nenávistné činy jakéhokoli druhu," napsala na twitteru. Incident odsoudil i starosta New Yorku Bill de Blasio. "Nenávist v našem městě nemá místo," napsal na twitteru s tím, že se jedná o útok na všechny obyvatele New Yorku.

Vyšetřovatelé dnes o pozadí večerního útoku nechtěli spekulovat, guvernér Cuomo ale měl ve věci poměrně jasno. "Vídáme vážné zločiny motivované nenávistí, se kterými bojujeme, ale tohle, myslím, zachází ještě dál, Myslím, že je to teroristický čin. Myslím, že jde o vnitrostátní terorismus. Jejich cílem je vyvolat strach," citovala jej agentura AFP.

Okres Rockland, kde se incident udál, sestává z pěti měst severozápadně od New Yorku, v nichž žije přes 300.000 lidí. Asi 31 procent z místních obyvatel je židovského vyznání, v oblasti je také velký počet ultraortodoxních židovských komunit.

Útoků na židovské obyvatelstvo v regionu v poslední době přibývá. V pátek policie zesílila hlídky ve čtvrti Brooklyn kvůli údajně "znepokojivému" nárůstu násilných antisemitských incidentů. Policie také stále vyšetřuje útok z letošního listopadu, kdy byl před synagogou na předměstí New Yorku pobodán ultra ortodoxní žid. V případu zatím nikoho neobvinila a neuvedla ani, zda se jednalo o zločin z nenávisti.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání