Mela u Koněva rozohnila ruského politika. „Čeští náckové se odhalují,“ zuří

Autor: ČTK, sova - 
28. prosince 2019
17:30

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil za nepřípustné znesvěcovat památníky vítězů nad nacismem a v sobotním rozhovoru s agenturou TASS zároveň kritizoval počínání „českých nácků (neonacistů)“. Ruská tisková agentura v této souvislosti připomíná útoky na sochu sovětského maršála Ivana Koněva v české metropoli i úvahy o jejím odstranění z nynějšího místa v Praze 6.

Čeští náckové se odhalují, ať si říkají, jak chtějí, nebo ať se schovávají za jakými chtějí důvody. Vždyť znesvěcení památníků vítězů nad nacismem znamená jen jedno: ospravedlňování nacismu, ať už neúmyslné, či spíše záměrné,“ řekl Kosačov v interview. Něco takového předseda výboru Rady federace považuje za nepřijatelné.

O to důležitější je podle něj „iniciativa Ruské federace uznat vítězství nad nacismem díky výsledku druhé světové války za světové dědictví lidstva a tomu odpovídající památníky za celosvětový memoriál“.

Video U sochy maršála Koněva v Praze 6 se 28. prosince 2019 sešli příznivci i odpůrci. odstranění sochy. - David Malík

Socha jako předmět sporů a hádek

Koněvova socha na náměstí Interbrigády v Praze 6 - Bubenči se stala terčem útoků opakovaně. V minulosti byla několikrát popsána a pokreslena či přetřena na růžovo; naposledy letos v srpnu ji někdo polil červenou barvou a podstavec pomaloval nápisy. Naopak Koněvovi příznivci odstraňovali plachtu, kterou se úřady snažily sochu zahalit, a snažili se památník bránit.

U sochy maršála Koněva v Praze 6 se 28. prosince 2019 sešli příznivci i odpůrci odstranění sochy.U sochy maršála Koněva v Praze 6 se 28. prosince 2019 sešli příznivci i odpůrci odstranění sochy. | David Malík

Místní zastupitelé jsou po poslední sérii incidentů rozhodnuti sochu odstranit a nahradit novým památníkem osvobození metropole za druhé světové války. Moskva proti přemístění sochy protestovala a ruská ambasáda uvedla, že by to považovala za porušení česko-ruské smlouvy o přátelských vztazích.

Otazníky nad postavou Koněva

Loni při 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila radnice Prahy 6 u maršálovy sochy tabulku s textem popisujícím Koněvovu roli v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského protikomunistického povstání, i v roce 1961, kdy se jako velitel sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. „V roce 1968 osobně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa,“ stojí také na desce.

V sobotu se u Koněvova pomníku v Bubenči sešlo několik desítek lidí na počest jeho sobotního 122. výročí narození; proti nim protestovala asi desítka odpůrců a došlo ke slovním střetům.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud