Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 16°C

Předměstí New Yorku čelí epidemii spalniček. Neočkované děti nesmí do škol a obchoďáků

Autor: ČTK - 
27. března 2019
10:12

Úřady amerického okresu Rockland severně od New Yorku vyhlásily v úterý stav nouze kvůli spalničkám, které se šíří rychlostí nevídanou několik desítek let. Neočkovaným dětem byl zakázán vstup do škol, nákupních center a dalších veřejných prostor, informoval list The New York Times. S potenciálně smrtelnou infekční nemocí se potýkají i další americké lokality, kde je velké procento neočkovaných dětí.

Na 6000 neočkovaných dětí nemůže od úterka chodit do škol, obchodních center, restaurací, kostelů či synagog. Zákaz, který se nevztahuje například na dětská hřiště či další otevřené prostory, potrvá 30 dní.

„Nebudeme nečinně přihlížet, když jsou u nás děti v ohrožení,“ uvedl k vyhlášení mimořádných opatření zástupce rocklandského úřadu Ed Day.

Na severním newyorském předměstí se rozšířily spalničky podobným způsobem jako v dalších oblastech USA. Poté, co si nákazu přivezl jeden z místních obyvatel ze zahraničí, se začaly objevovat desítky případů mezi neočkovanými dětmi. Lékaři dosud potvrdili nemoc u 153 pacientů.

V USA v posledních letech výrazně přibylo rodičů odmítajících z různých důvodů nechat očkovat své potomky, což přispívá k rychlému šíření nemocí, jako jsou spalničky. Vedle Rocklandu se s nimi potýkají například některé lokality v Kalifornii či Texasu.

V souvislosti s klesajícím procentem očkovaných dětí registrují zvýšený počet onemocnění spalničkami i další země včetně Česka.

 

liskabystrouska ( 27. března 2019 20:41 )

to je správné ZÁKAZ

cocumysvole ( 27. března 2019 11:21 )

To zase nějakej Trutnovák jel do New Yorku.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud