Vojtíšek (9 měs.) si užil první Vánoce, pak ho šoupli do babyboxu! Matka mu dala výbavičku

Českolipský Vojtíšek je v pořadí už 199. dítětem odloženým v Česku (ilustrační foto).  (Autor: archiv Blesku)
Aktualizováno -
28. prosince 2019
08:06
Autor: ČTK - 
27. prosince 2019
20:52

Do babyboxu v nemocnici v České Lípě odložil v pátek v podvečer někdo chlapečka. Dítě už leze, jeho věk tak odhadl primář českolipského dětského oddělení Josef Gut na devět měsíců. Zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess dal chlapečkovi jméno Vojtěch. Je teprve druhým dítětem odloženým do zdejšího babyboxu od jeho instalace v roce 2013.

Alarm babyboxu se rozezněl v pátek v 17:45 v České Lípě. Někdo tam odložil malého chlapečka, kterého pojmenovali Vojta. „Vojta je zcela zdravý, měl modré džíny a červený svetr na prsou s obrázkem, na hlavě teplou modrou čepici přivázanou pod bradou tkanicemi. Na fotce z babyboxu se tvářil přívětivě, žádná panika. Po levici si nesl do světa složku papírů v igelitových deskách. Zase přidělá práci úředníkům,“ uvedl Ludvík Hess.

V letošním roce je to už 19. dítě v babyboxu. „Pojmenoval jsem klučíka Vojtěch a mám k tomu své důvody. Vzpomeňme skromného pražského dárce Vojtěcha Nováka, majitele obchodu Květiny Novák, který svoji hlavu podniku Lenku Barákovou pověří obdarováním spolku Babybox vždy, když je nejhůř,“ dodal Hess.

Českolipský Vojtíšek je v pořadí už 199. dítětem odloženým v Česku do babyboxu od otevření toho prvního v roce 2005.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se zapne vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál novorozeneckého oddělení. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Babyboxy mají ale i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. V Libereckém kraji byl první babybox zřízen v roce 2008 u Krajské nemocnice Liberec a o dva roky později i v nedalekém Jablonci. Od roku 2013 je babybox v České Lípě a v roce 2015 ho zřídili i v nemocnici v Turnově.

Včetně Vojtěcha dostalo díky schránkám v kraji dosud šanci zřejmě na lepší život deset dětí - šest kluků a čtyři děvčátka. Čtyři z toho v letošním roce - dva chlapci v České Lípě, další chlapec a holčička v Liberci.

dzambulka007 ( 4. ledna 2020 03:56 )

Nezavid, ty uboha nulo, ze Zeman ma sve priznivce, kteri maji IQ trojnasobne jako ty. Dusis se zavisti a nenavisti vuci lidem, kterym nesahas ani po kotniky a jedine co umis, je lhat a pomlouvat. Tak si to uzij.

VENDULA ( 30. prosince 2019 23:46 )

Ani já bych nesoudila,doba je pro hodně lidí těžká..

liskabystrouska ( 29. prosince 2019 09:08 )

Ty holky co tam daji miminko jsou bezcitne m...rchy a ze by ho daly jinak do popelnice a zabily?????? tak co to je za BESTI­E?????­??????­?????

Pollo ( 28. prosince 2019 22:09 )

No tak Babiše bych zrovna jako vzor nebrala. Syn se nehodí, šup na Krym. Dcera se nehodí, udělá z ní v médiích psychicky nemocnou osobu, aby to s Čapákem líp vyšlo.

HledacPravdy ( 28. prosince 2019 17:25 )

Hodně lidí nezná ani všechny možnosti. Tahle je jednoduchá, nemusí nic vysvětlovat nikomu..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud