Vojtíšek (9 měs.) z babyboxu umí říct máma i táta: Zdrželi rodiče adopci?!

Aktualizováno -
29. prosince 2019
09:08
Autor: chal, mv - 
29. prosince 2019
05:01

Vojtíšek z českolipského babyboxu se stal letos již 19. takto odloženým dítětem. Chlapeček je starý kolem devíti měsíců, dokonce už říká pro většinu rodičů ta nejkrásnější slova - máma a táta. Právě ti se ho ale po Vánocích zbavili, strčili ho do babyboxu a přiložili k němu stoh dokumentů. Podle zakladatele schránek na odložené děti Ludvíka Hesse mají ovšem úřady radši děti „bez papírů“. 

Celkem už po 199. se rozezněl alarm upozorňující na děťátko odložené v babyboxu. Tentokrát to bylo v tom českolipském, ve schránce se nacházel zhruba devítiměsíční chlapeček, který dostal od zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse jméno Vojtěch.

Hošík už umí lézt po čtyřech a dokonce se pomalu ale jistě učí mluvit, jde tedy o jednoho z těch starších nalezenců. Na Káju Spěváčka, kterého rodiče odložili v Pelhřimově jako téměř dvouletého, ani zdaleka nemá, ale novorozenec Vojtíšek už také není.

Alarm babyboxu v České Lipé se rozdrnčel v pátek v 17:45. „Vojta je zcela zdravý, měl modré džíny a červený svetr na prsou s obrázkem, na hlavě teplou modrou čepici přivázanou pod bradou tkanicemi. Na fotce z babyboxu se tvářil přívětivě, žádná panika. Po levici si nesl do světa složku papírů v igelitových deskách. Zase přidělá práci úředníkům,“ uvedl Ludvík Hess.

Co v „papírech“ je, netuší. Přístup k nim mají pouze úředníci Orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). „Děti u sebe mají dokumenty výjimečně, většinou se jedná o alibistický dopis na rozloučenou, adresovaný dítěti,“ popsal Blesku Hess.

Pokud by mrně úředníci identifikovali, jde o komplikaci při jeho osvojení. „Když nejsou indicie vedoucí k identifikaci rodičů, stává se dítě právně volným a adopce začne během několika dní. Jinak se ho původní rodiče musí zřeknout u soudu, to trvá klidně i půl roku,“ vysvětlil Ludvík Hess.

muscula ( 30. prosince 2019 10:32 )

na rychlé adopci mohli vydělat balík

tomik007 ( 29. prosince 2019 21:09 )

ANO - a proto jsou ty MILIONY CHVILEK !

tomik007 ( 29. prosince 2019 21:06 )

Ziaden CZOBOL nierozumi dobrze po cesku - totok by mal uz kazdy dospely cehun vedet

blond88 ( 29. prosince 2019 21:01 )

1pravda1 ( 29. prosince 2019 19:38 )

Souhlas, devítiměsíční dítě není novorozenec bez dokladů. A dítě by jistě mělo vědět, proč bylo v tomto věku odloženo, časem už žádné informace nebudou. Jedná se hlavně o to dítě, přece nejsou všechny případy stejné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud