Vyhozených policistů se zastal Nejvyšší soud: Sankce za „křivá svědectví“ neplatí

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Archiv Blesku)
Autor: VaB - 
23. prosince 2019
17:54

Nejvyšší soud znovu projednal kauzu údajných „křivých svědectví“ dvojice policistů. Ti měli krýt své kolegy během projednávání případu drsného zacházení s recidivistou, který v roce 2014 vyskočil z okna služebny a poranil se. Podle mínění soudu ale nemohli vědět, v jak vážném stavu se zadržený nachází.

Psal se rok 2014. Trojice detektivů přivedla na policejní služebnu v Brně – Výstavišti zadrženého recidivistu (42). Muž strávil polovinu života za mřížemi a tentokrát byl podezřelý z několika vloupání. Zjevně se mu ale nechtělo do cely, a tak se v nestřežený okamžik pokusil uprchnout. 

Povedlo se mu dostat se z pout, vyskočil z okna v pátém patře a dopadl na střechu o tři patra níž. Dvojice detektivů pak měla zraněného recidivistu táhnout spoutaného po schodech se zlomenou nohou. Soud tento čin ohodnotil jako mučení. Dvojici policistů, kteří u procesu vypovídali ve prospěch detektivů, stíhal za křivá svědectví. Na nový vývoj v případu upozornilo Právo.

Policista Tomáš K. a policistka Daniela M. skončili u soudu z toho důvodu, že při vyšetřování případu jako svědci uvedli, že zadržený křičel a odmítal chodit. Soud jim za křivou výpověď uložil podmíněný trest. To pro oba znamenalo, že museli opustit policii. Policisté však namítali, že podle znaleckého posudku nemohli poznat, jestli vůbec, nebo jak vážně byl zadržený zraněn.

„Laik nemohl zranění na místě poznat. Nebyl důvod, aby poškozený křičel bolestí, hybnost kolena nebyla omezena a není výjimkou, že lidé po takovém zranění běžně chodí a teprve po nějaké době vlivem otoku dojde ke zvýšení bolestivosti,“ upozornil podle Práva znalec.

Policista Tomáš K. se pak před soudem emotivním projevem snažil hájit. „Celou svou kariéru se snažím být policistou tělem i duší. Jsem vždy připraven zasáhnout i pomoci. Nedávno jsem s kolegy zadržel lidi okrádající seniory. Chci dál pracovat u policie a přispět k bezpečí našeho státu,“ řekl. U soudu byli i kolegové Tomáše. Nejedno oko nezůstalo suché. 

Svítá na dobré časy

Dvojice odsouzených podala dovolání a na jejich stranu se postavilo i Nejvyšší státní zastupitelství. Žalobce navrhl Nejvyššímu soudu trest zrušit a Senát v čele s Pavlem Šilhaveckým dal dovolání zapravdu. Případ se tak vrací k městskému soudu v Brně.

„Bližší informace o zdravotním stavu zadrženého a způsobu jeho útěku ani jeden z obviněných neměl, není tak zřejmé, jaká podstatná fakta obvinění podle soudů zamlčeli. Každý z nich hovořil o hluku a hlasech z druhého patra, o tom, že zadržený při poutání nespolupracoval, vzdoroval a nechtěl si stoupnout na nohy, o tom, že v průběhu zákroku křičel či řval. Rozdíl proti některým dalším svědkům tak spočíval pouze v odlišném hodnocení důvodu křiku zadrženého a jeho neochotě spolupracovat,“ podotkli podle Práva soudci. 

Podle Šilhaveckého soudy nesprávně vyložily skutkovou podstatu přečinu křivé výpovědi! „Jak správně poznamenal ve svém vyjádření státní zástupce, z výpovědi svědka mají význam jen skutečnosti jím sdělené, nikoli svědkovy úsudky, hodnocení skutečnosti a dohady. Svědkovi nepřísluší hodnocení faktů, zejména pak takových, na kterých neměl účast jako jedinečná a nezaměnitelná individualita,“ řekl. Dodal, že úmyslné zamlčení nelze ani u jednoho z obviněných dovodit.

Případ se tak vrací zpět k brněnskému městskému soudu. Ten při svém rozhodování bude nucen respektovat názor Nejvyššího soudu. 

florlesto ( 23. prosince 2019 19:18 )

𝓌𝓌𝓌.𝐵𝒶𝒹𝑜𝑜.𝓇𝑒𝒹 - Toto je místo, kde se dívky snaží upoutat pozornost mužů

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání