Pedofilní vrah Marc Dutroux chce na svobodu! Čeká ho psychiatrické vyšetření

Autor: ČTK - 
28. října 2019
21:20

Odsouzený pedofilní vrah Marc Dutroux smí podstoupit sérii psychiatrických vyšetření, na jejichž základě by jeho právníci případně mohli požádat o jeho podmínečné propuštění. Vyšetření v pondělí povolil belgický soud. Dvaašedesátiletý Dutroux byl roce 2004 odsouzen na doživotí za únos, mučení a znásilnění šesti dívek a za smrt čtyř z nich.

Žádost o nový psychiatrický posudek se projednávala 17. října při zvláštním zasedání soudu ve věznici Nivelles, kde si Dutroux odpykává trest. Prokuratura už tehdy uvedla, že proti vyšetření nic nenamítá.

Nový psychiatrický posudek je nutný k tomu, aby Dutrouxův advokát Bruno Dayez, který případ převzal v roce 2016, mohl případně požádat o podmínečné propuštění. Experti budou muset posoudit, zda u pedofilního vraha existuje nebezpečí recidivy, což je jedno z klíčových kritérií pro rozhodování soudu. Psychiatři Dutrouxe vyšetřili naposledy před 15 lety během soudního přelíčení a došli tehdy k závěru, že se jedná o psychopatickou osobnost a narcistu se sklony k perverzi.

Odsouzenci na doživotí bývají v Belgii zpravidla propouštěni po 30 letech. Tato lhůta v Dutrouxově případě uplyne v roce 2026.

Dutroux byl dopaden v roce 1996 a porota jej v červnu 2004 shledala vinným z toho, že v letech 1995 a 1996 unesl, věznil a sexuálně zneužíval šest dívek. Čtyři z nich týrání nepřežily - dvě osmileté dívenky zemřely hladem a žízní během Dutrouxova přechodného uvěznění a dvě dospívající dívky jejich únosce zavraždil.

Soud již v roce 2013 odmítl Dutrouxovu žádost o propuštění do domácího vězení. Podle něj hrozilo, že by znovu páchal zločiny.

Monikay ( 29. října 2019 09:33 )

jak je vůbec možné že nedostal doživotí bez možnosti propuštění

HledacPravdy ( 29. října 2019 02:23 )

I kdyby, tak přeci zemřeli 4 a 2 z toho podle toho článku zabil Dutroux. Z toho mi vyplývá, klidně ať ho pustí rovnou zítra, ale jedině zavřeného v penálu.

papik ( 28. října 2019 22:22 )

Každopádně co se týče jeho propuštění, jsem rozhodně PROTI. Tenhle týpek si doživotí zaslouží naprosto právem.

papik ( 28. října 2019 22:12 )

Ne že bych ho přímo chtěl obhajovat, ale dovolím si uvést na pravou míru jednu věc: co jsem četl, tak zodpovědná za smrt obou děvčátek je především jeho družka, která oboum uneseným odmítla dát jídlo a pití během Dutrouxova zatčení a místo toho raději krmila jen své psy. Sám Dutroux pak není vrah jako spíš cynický sadista a únosce a veškerý svůj majetek v podobě x desítek tisíc eur a asi 3 dalších domů nabyl prodejem unesených děvčat, které nejprve sexuálně zneužil a pak je prodal těm, kteří - na to měli. Ale aby se o tom nemluvilo stejně jako o pizzagate a dalších "bohulibých" kratochvílí mocných, radši se o něm píše s přízviskem "vrah".

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud