Jaromíra (65) a Tomáše (56) zadržela v JAR policie! Čekal je nekompromisní verdikt soudu

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
22. 9. 2019
18:11

Velkou radost z návštěvy dvojice Čechů neměly úřady Jihoafrické republiky. Tamní policie totiž dostala tip na podezřelé vozidlo se dvěma cestujícími. Našla u nich stovky rostlin, z nichž mnohé byly chráněné, uvedl ve svém prohlášení mluvčí prokuratury Eric Ntabazalila.

Podle jihoafrické prokuratury byli 65letý Jaromír Chvastek a 56letý Tomáš Malíř zadrženi 7. srpna v obci Rietpoort v provincii Západní Kapsko. „Bylo u nich nalezeno 728 rostlin evidovaných jako chráněné, 89 zařazených mezi zranitelné, 105 označovaných jako vzácné a deset jako kriticky vzácné," popsal Ntabazalila.

Češi byli obviněni z držení rostlin bez potřebných dokumentů, ze sběru chráněné flóry bez povolení a ze sběru flóry bez písemného souhlasu vlastníka půdy. 

Chvastek a Malíř dorazili do Jihoafrické republiky v červenci, zemi ale navštívili již šestkrát předtím, mezi květnem 2017 a srpnem 2019, uvedla jihoafrická média. V dohodě o přiznání viny oba muži uvedli, že navštívili Jihoafrickou republiku se záměrem sbírat různé druhy květeny, uvedla prokuratura. Dodala, že Chvastek provozuje internetovou stránku, na které prodává různé sukulenty, včetně jihoafrických druhů. 

Jihoafrický soud muže shledal vinnými z pašování sukulentů z Jihoafrické republiky. Oba byli odsouzeni na dva roky do vězení, naštěstí ale trest není nepodmíněný. Zkušební lhůta jim byla stanovena na pět let. Soud rovněž nařídil, že musí zemi okamžitě opustit a nesmí se již nikdy vrátit, napsal v sobotu zpravodajský server news24.com.

Server Lidovky.cz požádal Chvastka o vyjádření, ten ale reagoval odmítavě. „Lituji, nebudu se k těmto nesmyslům vyjadřovat, budu psát knížku, kde to řádně okomentuji,“ citoval server jeho textovou zprávu. 

europa ( 23. září 2019 04:58 )

Za takové zvěrstvo měli dostat nepodmíněný trest!!! Pakáž hnusná!!!

liskabystrouska ( 22. září 2019 20:33 )

dobře jim tak

scaero ( 22. září 2019 19:47 )

škoda že trest je nepodmíněný, ale jeste tu je naděje

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud