Nečesaný slaví další vítězství: Trest pro soudce z jeho kauzy!

Autor: ČTK - 
26. srpna 2019
13:19

Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal udělil výtku pražskému soudci Jiřímu Lněničkovi, a to za výroky v souvislosti s případem Lukáše Nečesaného. Lněnička v soudní síni poté, co soud zprostil Nečesaného obžaloby, hovořil o „špatném rozhodnutí". Lněnička v březnu definitivě zprostil Nečesaného obžaloby z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích. Předcházela tomu řada protichůdných rozhodnutí, Nečesaného se zastal Nejvyšší i Ústavní soud.

Lněnička v jednací síni uvedl, že rozhodnutí zprostit Lukáše Nečesaného je špatné, ale že vzhledem k procesní situaci neměl lepší možnost. V písemném odůvodnění se zmiňuje o špatném řešení či výběru ze dvou špatných variant.

Šámal prý rozumí kontextu a důvodům Lněničkových výroků, měl prý zřejmě na mysli procesní situaci, ve které se vrchní soud ocitnul. Přesto podle Šámala výroky narušily důstojnost soudcovské funkce, dobrou pověst justice a důvěru veřejnosti.

O výtce v pondělí informoval Spolek Šalamoun, informaci potvrdil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček. „Pokud ve správnost a spravedlivost rozhodnutí nevěří ani sám soud, který takové rozhodnutí vyhlašuje, logicky nelze důvěru ve spravedlivé rozhodnutí soudu očekávat od stran řízení či od veřejnosti jednání soudu sledující," stojí v dopisu, který Pavel Šámal poslal Spolku Šalamoun. Šámal podle svých slov považoval za nevhodný také způsob, jak se Lněnička vyjadřoval o rozhodování ostatních soudů v kauze.

Obžaloba tvrdila, že Nečesaný v únoru 2013 několikrát udeřil kadeřnici do hlavy polenem a sebral jí přes 10 tisíc korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej však označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti. Mladík byl dva roky ve vězení, nakonec je pravomocně zproštěn.

Video Rekognice v případu Lukáše Nečesaného - Blesk

Podle místopředsedy Spolku Šalamoun Václava Peričeviče je udělení výtky předsedou Nejvyššího soudu „věc zcela ojedinělá a naprosto unikátní" a spolek ji oceňuje jako projev reflexe. Šámal podle dostupných informací svou pravomoc čas od času využívá, statistika se k tomu podle Tomíčka zatím nevede. Jen za nesplnění oznamovací povinnosti podle zákona o střetu zájmů za rok 2018 dostalo výtku 19 soudců.

Nezadat ( 26. srpna 2019 15:10 )

Náhradu škody zaplatit soudce a policajti co to na chudáka ušili.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud