Keře vysoké jako člověk! Jana z rozvážkové služby, kterou zabila tramvaj, ji vidět nemohla, říká expert

Autor: Kateřina Baranová - 
24. července 2019
13:23

Zemřela v práci, protože někdo tu svoji zanedbal? To je nejspíš smutný osud Jany H. (†28), která rozvážela potraviny po Praze. Na křižovatce přehlédla přijíždějící tramvaj a srážku s ní nepřežila. Místo je ale i podle dopravního experta nebezpečné: výhled je totiž zakrytý přerostlými keři!

K neštěstí došlo v neděli před druhou hodinou odpoledne v ulici Trojská. Jana H. (†28) tu odbočovala do slepé ulice, před níž vedou tramvajové koleje. „Na místě je sice značka »Dej přednost v jízdě tramvaji!«, nicméně pokud je řidič méně pozorný nebo si neuvědomí, že tam nejsou vyhovující rozhledové podmínky, může na koleje nešťastně vjet. Keře jsou navíc umístěné tak, že řidič musí opravdu předkem najet na ty koleje, aby se rozhlédl. Pak už je bohužel pozdě,“ popsal Blesku dopravní expert Roman Budský.

Lepší upozornění

Podél kolejí vede pás keřů, které mají výšku vzrostlého muže. „Aby nebyly pro motoristy překážkou, bylo by třeba je pravidelně stříhat. Podle pravidel za nehodu může sice řidič auta, měly by tu ale pro něj být vyhovující a reálné podmínky. Jde o lepší značení, které by upozorňovalo na velmi nebezpečné či nepřehledné místo. Stačila by například dodatečná tabule,“ dodal Budský.

Podle městské části Troja patří pozemek s keři dopravnímu podniku. Ten oponuje. „Pás keřů není na pozemku dopravního podniku a nemá jej ani svěřen do správy,“ uvedla mluvčí Aneta Řehková.

Řidička tramvaje: Blinkr je nutný!

A jak to v daném místě vypadá z pohledu řidiče tramvaje? „Je to přejezd, který je značen cedulí Dej přednost v jízdě. Tramvaj tam má povolenou rychlost 60 km/h. Z pohledu řidiče tramvaje je to úsek přehledný, ale pokud to auto jede souběžně a bez jakéhokoli blinkru, brzdy či jiného znamení, že bude měnit směr, nezahne, není důvod ho brát jako nějakou hrozbu,“ popsala jedna z řidiček.

1917 ( 26. července 2019 15:51 )

Česká klasika. Nikdo za nic nemůže. Po celé republice jsou tisíce křižovatek a železničních přejezdů smrtelně nebezpečných díky tomu, že nikdo neodstrňuje přerostlé stromy a keře bráníci patřičnému výhledu. Ale policajti budou pokutovat za stání jedním kolem na obrubníku a jiné ko-ko-tiny. Tam jsou agilní jako hrom ale zhora uvedených přestupků si nevšímají, i když kolem nich si denně vozí zadele!!!!!!

PPP150W ( 26. července 2019 14:09 )

Jakákoli polemika, kdo za to mohl a kdo ne je pouze o howně. A teď nemyslím tady na diskusi, kde jsme všichni chytří, ale mezi těmi, kteří s tím mohou něco dělat. Tedy jednoznačně zjistit majitele pozemku, kde to křoví roste a křoví nechat zlikvidovat tak, aby už ve výhledu řidiče nikdy nenarostlo. Je to takový problém v jednadvacátém století? Jde přece o zdraví a životy lidí. Na jednu stranu jsou řidiči tepáni za nedodržování dopravních předpisů a na druhé straně jim to v mnoha případech není umožněno. Na každé křižovatce platí nějaká pravidla, jimiž se musí účastník silničního provozu řídit. A aby to mohl udělat, potřebuje především dostatečný výhled na komunikace, které křižovatku tvoří. Z mého pohledu je to hrubé zanedbání povinností subjektu, kterému zmíněný úsek patří a protože to není první nehoda způsobená v tomto místě jeho nepřehledností, měl by nést tento subjekt díl odpovědnosti.

tomik007 ( 24. července 2019 20:35 )

Presne tak, tohle by meli zaplatit Turci

babycom ( 24. července 2019 20:35 )

A neměli by dávat na tom místě i řidiči tramvají?!!!A né tam lítat 60 km rychlostí.

ov21 ( 24. července 2019 19:43 )

Bohužel , pletete se vy, čd není provozovatel dráhy ( tou je Sždc )
Drážní zákon platí pro - provoz drah železničních, tramvajových, trolejbusových a lanových a stavby na těchto dráhách,
neplatí pro dráhy důlní, průmyslové a přenosné

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud