Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

České historické pekárně v USA hrozí, že ji zavřou: Peníze jdou na drahou pojistku, majitel je zoufalý

Autor: dce - 
25. června 2019
18:17

Česká Sýkorova pekárna ve Spojených státech řeší existenciální problémy. Kvůli povodňové pojistce asi brzy přijdou na mizinu - ročně na ni totiž budou platit asi 300 tisíc korun. Starobylá pekárna v České vesnici je navíc velmi oblíbeným místem, kde si místní jako na jednom z mála míst v Americe mohou koupit tradiční české koláče či housky. Majitelé teď prosí o finanční pomoc přes internet.

Pekárna existuje ve městě Cedar Rapids v Iowě už 116 let. V centru "České vesnice", jak říkají české čtvrti, stála jako jedna z prvních - původně byla známá jako Kosek Bakery, od roku 1927 se jmenuje Sykora Bakery (Sýkorova pekárna) a jak je ze jména známo, patřila původně českým emigrantům.

Roku 2001 ji koupili John a Sue Rocarkovi - byli připraveni v tradici pokračovat, ale plány jim totálně zkazily povodně v roce 2008. Voda místy dosahovala výše až deseti metrů - uvnitř pekárny se vyšplhala až ke 250 centimetrům. Noví majitelé tak museli obětoval stovky hodin práce a i spoustu peněz, aby historickou budovu opět uvedli do původního stavu včetně autentického vybavení.

A to všechno, jen aby na ně udeřila další rána - cena protipovodňové pojistky, která letos činí v přepočtu sto tisíc korun, má v budoucnu zdražit až na 300 tisíc korun. Pro malou pekárnu s velmi specifickým okruhem zákazníků je to příliš vysoká částka.

Majitelé tak na stránce GoFundMe založili kampaň, ve které chtějí vybrat celkem 600 tisíc korun, aby první patro budovy mohli přestavět na plnohodnotný byt ve stylu 40. let, který by pronajímali v rámci Airbnb. Věří, že se jim investice vrátí a brzy bude byt platit i peníze na drahou pojistku.

gepama ( 26. června 2019 08:08 )

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

tomik007 ( 26. června 2019 01:36 )

DOTACIE AGROFERTU - by to mely zamaznout a jesce zbyde i na kraliky pro Maleho Burese...

radi ( 26. června 2019 00:59 )

A pta se nekdo tebe debile snad aby jsi prispel?? Cti nez zacnes lamentovat. Story prevzate z internetu. Tak v klidu.

1912 ( 25. června 2019 19:43 )

AT PŘISPĚJÍ TI CO TAM NAKUPUJI !!pROČ TU OTRAVUJE NÁS COPAK TI AMÍCI NEMAJÍ PENÍZE ??

joanna5 ( 25. června 2019 19:09 )

...pojišťovny a daně a války nás sežerou všechny... čím dál lepší všude jen navyšují... však musí se mít pojišťováci a stát dobře a musí z něčeho platit ty jejich paláce

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud