Jak už Blesk informoval, těsně před vánočními svátky se bývalá herečka a tanečnice v invalidním důchodu dočkala návštěvy pronajímatelky bytu, ve kterém žije už jedenáct let. „Přišla paní Liliana, které byt patří, posadila se naproti mně a oznámila mi, že se budu muset do konce února vystěhovat, protože chce byt prodat,“ svěřila smutně paní Ivana, které od té chvíle zbyly jen oči pro pláč.

Přestože díky finanční podpoře sousedů i svého filmového partnera ze Starců a celoživotního kamaráda Vladimíra Pucholta (76) platila nájem vždy včas a nikdy neměla žádný problém, bojí se, že „na stará kolena" skončí někde pod mostem. Toho se ale podle zjištění Blesku obávat vůbec nemusí! Takto dát nájemci výpověď z nájmu je totiž nezákonné!

„V případě, že by pronajímatel podal výpověď pouze ústně, nájemce na ni nemusí brát zřetel. Takováto výpověď by byla neplatná,“ potvrdila Blesku Mgr. Eva Jurčíková ze společnosti VašeNároky.cz. A také poradila, jak se nejen paní Ivana, ale i další lidé, kteří se ocitli v podobně zoufalé situaci jako ona, mohou bránit.

Pucholt zasahuje z Kanady

Blesk kontaktoval také herce Vladimíra Pucholta (76), který žije dlouhodobě v Kanadě. Zamilovaný Filip ze Starců na chmelu své Hance dlouhodobě finančně pomáhá a patří mezi její blízké přátele. „To, co se kolem Ivanky děje, je hrozné. Moc bych jí chtěl pomoct, ale popravdě zatím nevím jak. Znám případy i tady v Torontu, kdy lidé skončili na ulici. Něco takového ale nedovolím!“ dušuje se Pucholt.

„Mám o ni velký strach, protože trpí vážnou nemocí a každé takové rozrušení jen zhoršuje její epilepsii. Cítím se tu hrozně bezmocně,“ pronesl smutným hlasem z Toronta. „Nebýt Ivany, nikdy by nevznikl tak skvělý film, jakým jsou Starci na chmelu. Bylo tam sice hodně talentovaných lidí, ale právě ona tomu filmu dodala něco, co ho udělalo nesmrtelným,“ připomněl Pucholt, přestože byl v té době větší herecká hvězda než ona.

„Takhle by neměla dopadnout, lidi by si jí měli vážit,“ dodal bývalý herec, který v emigraci vystudoval medicínu a od roku 1974 se živí jako dětský lékař. Po celý čas také z ciziny vzácné kolegyni drobnými finančními dary pomáhal. A v telefonátu s Bleskem také rovnou slíbil, že se na Ivanku přijede podívat do Prahy, aby zjistil, jestli je v pořádku.

Pravidla výpovědi z nájmu na dobu neurčitou:

● Pronajímatel může nájemní vztah ukončit výpovědí, ovšem pouze ze zákonných důvodů.

● Výpověď s tříměsíční výpovědní dobou lze dát nájemci za předpokladu, že nájemce poruší hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu (například neplatí nájemné).

● Výpověď z nájmu musí být písemná a musí dojít druhé straně. Pronajímatel zároveň musí ve výpovědi uvést její důvod.

● Nájemce má právo podat soudu návrh, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, a to do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla.

 

Fotogalerie
25 fotografií