Bezpečnostní rada OSN odsoudila útoky na tankery v Ománském zálivu. Írán odmítá Trumpovy sankce

24. 6. 2019
22:53

Rada bezpečnosti OSN na dnešním mimořádném zasedání odsoudila útoky z tohoto měsíce na tankery v Ománském zálivu. Informovala o tom agentura Reuters. Spojené státy z útoků obvinily Írán, který to popřel. Je to hospodářský terorismus, brání se proti Trumpovým sankcím íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí.

Incident, který před týdnem vyvrcholil tím, že Írán sestřelil americký bezpilotní letoun, v oblasti vyhrotil napětí. V reakci na situaci v regionu požádal Washington o mimořádné zasedání RB OSN, která dnes vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a ke snaze uvolnit napětí.

Íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí na dnešním jednání prohlásil, že Spojené státy vedou proti Íránu hospodářskou válku a dopouštějí se hospodářského terorismu. Řekl to v reakci na nové americké sankce.

Ravančí rovněž řekl, že USA musí vyhrocenou a nebezpečnou situaci uklidnit a stáhnout svou flotilu z oblasti. Znovu zopakoval postoj Teheránu, že americký bezpilotní letoun, který Írán před týdnem sestřelil, vstoupil do íránského vzdušného prostoru, což ale USA popírají. Jako důkaz Ravančí předložil radarové snímky.

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil zavedení nových sankcí proti Íránu v reakci na sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Podle agentury Reuters by měl být jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Úřadující americký velvyslanec při OSN Jonathan Cohen dnes prohlásil, že Washington pokračuje ve snaze pomocí hospodářských a diplomatických opatření přimět Írán k návratu k jednacímu stolu.

 

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marais ( 25. června 2019 12:34 )

Usa jen dává sankce..pak se světu chlubí , jaká bídu v tom státě zavinily. A přitom usa leží na druhé polokouli.

1912 ( 25. června 2019 06:31 )

Diktátoři a váleční zločinci USA mají stále zájem vyvolat tu válkuv Iránu ohledně té ropy a dostat se blíže k Ruským hranicím !!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!

Taurus70 ( 25. června 2019 06:25 )

Ale ten Iranec ma pravdu predsedo😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa