Trump dal zelenou dalším sankcím proti Íránu. Míří i na duchovního vůdce

Aktualizováno -
24. 6. 2019
18:26
Autor: ČTK, tva - 
24. 6. 2019
18:14

Americký prezident Donald Trump v pondělí oznámil zavedení nových, údajně tvrdých sankcí proti Íránu v reakci na nedávné sestřelení amerického dronu nad Hormuzským průlivem. Oznámil to Bílý dům. Podle agentury Reuters by měl být jejich terčem i íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

Trump při podpisu exekutivního příkazu uvedl, že by velmi rád s Íránem dosáhl dohody a konflikt vyvolat nehodlá. Teherán ale musí přestat podporovat terorismus. Spojené státy zároveň nedovolí, aby Írán získal jaderné zbraně.

Úřad nejvyššího íránského vůdce „nebude sankcí ušetřen“, konstatoval Trump. Zasažení finančními sankcemi by měli být i lidé z Chameneího okolí. Íránského duchovního vůdce nynější sankce zbaví přístupu „ke klíčovým finančním zdrojům“, řekl americký prezident.

Írán: Budeme jednat, ale jen když zrušíte sankce

Přestože sankce byly vyhlášeny bezprostředně po sestřelení amerického dronu, zavedeny by byly v každém případě, prohlásil Trump.

Prezident o dnešním kroku informoval už dříve s tím, že cílem je znemožnit jaderné vyzbrojování Íránu a přinutit Teherán k jednání. Prezident tvrdí, že je ochoten jednat s Chameneím nebo s prezidentem Hasanem Rúháním, a žádné předběžné podmínky si neklade. Írán ale jakékoli jednání podmínil zrušením amerických sankcí, které dnes prezident USA naopak rozšířil.

Vztahy mezi USA a Íránem jsou na bodu mrazu od minulého roku, kdy Trump oznámil odstoupení Spojených států od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015, kterou označil za katastrofální. Uvalil zároveň na islámskou republiku nové sankce.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 25. června 2019 06:27 )

Sankce i embarga jsou v 21 století světový zločin !!!!Měl by se trestat!Co umí tito USA váleční zločinci ??sankce .embarga ,války !!

gabreta ( 24. června 2019 20:33 )

Tenhle kašpar s patkou, je s jeho sankcema už směšnej!!

zlymikes ( 24. června 2019 18:40 )

Sankce vůči duchovním vůdcům Íránu - no to není dost dobrý nápad.

Zobrazit celou diskusi
Další videa