Trump pošle na Blízký východ dalších 1500 vojáků. Kvůli hrozbě Íránu

Autor: ČTK, kal - 
24. 5. 2019
18:45

Spojené státy posílají na Blízký východ 1500 nových vojáků, jejichž úkoly budou především obranné. Podle agentury Reuters to v pátek oznámil americký prezident Donald Trump. Vojáci do oblasti míří kvůli blíže neupřesněné íránské hrozbě.

Americká média s odvoláním na své zdroje tento týden uváděla, že ministerstvo obrany Bílému domu předloží plán na vyslání až 10.000 dodatečných vojáků, ale že není jasné, pro kolik vojáků se Bílý dům rozhodne. V pátek pak agentura AP uvedla, že Trump informoval Kongres, že jako posilu do regionu pošle 1500 mužů a žen ve zbrani, což prezident následně potvrdil.

Trump uvedl, že posily představují poměrně malý počet vojáků. Reuters s odvoláním na své zdroje napsal, že noví vojáci posílí americké obranné kapacity v regionu. Z vyrozumění, které Kongresu zaslal Bílý dům a které má AP k dispozici, vyplývá, že vojáci na Blízký východ odjedou v příštích týdnech.

Pentagon uvedl, že z 1500 vojáků bude skutečně nových jen asi 900, zbylých 600 již totiž v regionu působí v rámci stávajících misí, které budou prodlouženy. Sdělil rovněž, že součástí posil budou obsluha protiraketového systému Patriot, posádky průzkumných letadel a ženisté. Žádný voják z těchto posil nebude vyslán do Iráku a Sýrie, což podle ministerstva obrany dokládá jejich obranné úkoly.

Trump chtěl dříve počet vojáků v regionu omezit

Ruský zákonodárce Vladimir Džabarov k americkým posilám uvedl, že Rusko by mohlo toto téma otevřít na jednání Rady bezpečnosti OSN, napsala agentura RIA Novosti.

Washington o ohrožení ze strany Teheránu mluví stále častěji, podrobnosti této hrozby jsou ale nejasné. Jakékoli posílení vojenské přítomnosti USA na Blízkém východě nicméně signalizuje obrat v názorech prezidenta, který opakovaně poukazoval na potřebu omezit počet amerických vojáků v regionu.

Vztahy mezi Spojenými státy a Íránem se loni vyostřily, když Washington odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a opět zavedl proti Teheránu sankce. Trump usiluje o větší odzbrojení Íránu a začátkem tohoto měsíce Spojené státy kvůli zmíněné hrozbě poslaly jako varování do oblasti Blízkého východu letadlovou loď USS Abraham Lincoln s doprovodnými plavidly a také bombardéry B-52.

Americká armáda v pátek podle Reuters uvedla, že je přesvědčena, že za nedávnou sabotáží tankerů nedaleko břehů Spojených arabských emirátů stojí íránské revoluční gardy.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 25. května 2019 10:33 )

Doma zoldaky zivit nechat je flakat s kvery a "Louskat buraky" se Amikum nevyplatii!!

1912 ( 25. května 2019 05:39 )

Po Afga­nistá­nu,I­ráku,­Liby­í,Sý­rií tak plánovali válku a to napadnout Irán­,Sev­.Kore­u,Je­men,Ma­li,Ni­gerií !No vida a je to tu IRÁN!!!!,ale už opět si razí další cestu a to přes naše území se valí zločinecká US armáda
do Rumunská kde jedou na cvičení z kterého se již nevrátí tak jako to bylo již několikráte a blÍže k hranicím Rusksa !! a TO SE PŘIPRAVUJÍ NA TU HROZIVOU VÁLKU KTERÁ NÁS ZNIČÍ !!!

1912 ( 25. května 2019 05:28 )

Hrozba jste vy USA váleční zločinci od 1945 jen válčí a mají zájem ovládat svět jako Hitler !

agfor ( 24. května 2019 23:50 )

Třeba to uspíší prodej létajících rakví českým zeleným mozkům - aby mohly lépe a radostněji hájit zájmy USA.

agfor ( 24. května 2019 20:40 )

Arabové odmítají skákat tak, jak Amík píská a ještě se musí vyklidit sklady US šmejdů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa