Firma Huawei je nebezpečná, řekl Trump. Napjaté vztahy s Čínou má vyřešit dohoda

Autor: ČTK - 
24. 5. 2019
06:51

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek označil čínskou firmu Huawei za velmi nebezpečnou. Zároveň však naznačil, že by americké výhrady vůči telekomunikačnímu gigantovi mohly být vyřešeny v rámci americko-čínské obchodní dohody, informuje agentura Reuters. Americká vláda minulý týden zařadila firmu Huawei na černou listinu.

„Podíváte se na to, co udělali z bezpečnostního hlediska, z vojenského hlediska, je to velmi nebezpečné,“ řekl Trump. „Pokud bychom uzavřeli dohodu, uměl bych si představit, že by Huawei mohla být do nějaké její části zahrnuta,“ dodal. Na dotaz novinářů, jak by taková dohoda vypadala, Trump řekl: „vypadala velmi dobře pro nás“.

USA a Čína, tedy dvě největší ekonomiky světa, nyní proti sobě vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují nová cla. Spor by podle Trumpa mohl již brzy skončit, od posledních obchodních rozhovorů před dvěma týdny ale nebylo stanoveno žádné datum dalšího kola jednání, připomíná Reuters.

Americká vláda minulý týden firmu Huawei zařadila na černou listinu, takže americké podniky nyní potřebují zvláštní povolení, aby jí mohly dodávat své produkty. To ohrozilo mimo jiné spolupráci firmy s Googlem, který poskytuje přístrojům Huawei operační systém Android, ale i s dalšími technologickými firmami. V pondělí Spojené státy restrikce vůči Huawei částečně zmírnily, když firmě umožnily nakupovat americké zboží za účelem zachování nynějších komunikačních sítí a zajištění softwarových aktualizací pro už prodané telefony Huawei. Povolení platí do 19. srpna a je možné je prodloužit.

Video Situace, ve které všichni prohrávají. Vítězně z ní mohou vyjít i Číňané. Hodnotí vyostřující se kauzu Huawei ICT specialista - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 24. května 2019 17:13 )

celá ta zločinecká diktátorská USA je nebezpečná a co víc ohrožuje celý svět !Opět táhnou přes naše území do Rumunska prý na cvičení ze kterých se nevracejí ! At to bylo do Gruzie a do pobaltských zemí !!Proč nejezdí přes Rakousko a ničí naše silnice ???Ti zmetci váleční okupují víc a víc ty hranice kolem Ruska !Táhněte odsud vy váleční zločinci !!!Chystají se na válku a nás obětují a celou EU !!!Je tam velká krize a tak potřebují válčit !!4ína je a bude světová velmoc a né tito zmetci co ohrožují svět !!

satanas ( 24. května 2019 09:10 )

Zatimco AMici furt nekde valcili, zabijeli, CIna makkala..A ted ma velky blondyn velky problem!

satanas ( 24. května 2019 09:07 )

Hlavne ze US firmy jsou "nezavisle"..Oproti tem Cinskym,..Lepsi vtip uz uslysime jen tezko.

zlymikes ( 24. května 2019 08:47 )

Tramp je nebezpečný,proto byl také před válkou i po ní zakázán

lubosbeyr ( 24. května 2019 07:55 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa