Trump lichotil egyptskému kolegovi. „Mění ústavu kvůli moci,“ varují jej senátoři

Autor: ČTK - 
9. dubna 2019
22:58

Americký prezident Donald Trump ocenil svého egyptského kolegu Abdala Fattáha Sísího, kterého v úterý přijal v Bílém domě, jako skvělou hlavu státu. Krátce před návštěvou Sísího skupina vlivných amerických senátorů zaslala ministrovi zahraničí USA Mikeu Pompeovi dopis, ve kterém varovala před erozí politických i lidských práv v Egyptě.

V únoru totiž egyptský parlament schválil změnu ústavy, díky které může Sísí teoreticky zůstat ve vedení země až do roku 2034. Novináři se dnes Trumpa zeptali, zda by Sísího dalších 15 let u moci podpořil.

„Myslím, že odvádí skvělou práci. O té snaze (zůstat u moci) nevím, mohu jen říci, že skvělou práci... skvělý prezident," řekl Trump.

Senátoři v dopise Pompeovi rovněž sdělili, že mají obavy z egyptského příklonu k Rusku, které vedle prodeji stíhaček SU-35 nabídlo Egyptu půjčku k výstavbě jaderné elektrárny. Káhira až do 70. let minulého století stála na straně Moskvy, poté se ale přiklonila k USA, které Egyptu v roce 1979 pomohly uzavřít s Izraelem mírovou smlouvu.

Trump plánovaný ruský prodej zbraní a vojenské techniky do Egypta nekomentoval a poukázal na pokrok ve spolupráci, která se týká například boje proti terorismu. „Nikdy jsme neměli lepší vztahy Egypta a Spojených států, než jaké máme nyní,“ řekl Trump.

„Všechny zásluhy patří vám, pane prezidente,“ odpověděl Sísí. „Velmi děkuji za vaši podporu na všech frontách,“ dodal egyptský prezident.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud