Trumpův muž varoval Maďary před Putinem a Huawei. „Obrovské pokrytectví,“ uslyšel

Autor: ČTK, pal - 
11. 2. 2019
20:15

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Budapešti podle agentury AP varoval, že Spojené státy by mohly být nuceny omezit některé operace v Evropě. Aspoň pokud by evropské státy dále obchodovaly s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei. Pompeo přislíbil, že seznámí maďarského premiéra Viktora Orbána a další vysoce postavené představitele s poznatky USA ohledně rizik spojených s Huawei. Přijel také debatovat o znepokojení ohledně stavu právního státu, demokracie a lidských práv v regionu a zejména v Maďarsku, kde vláda čelí kritice za stále více autoritářský způsob vládnutí.

„Pokud je toto vybavení umístěno tam, kde máme důležité americké systémy, ztěžuje to spolupráci,“ řekl Pompeo novinářům v Budapešti.

„(Maďarsko) je svrchovaný stát, samo rozhoduje o těchto věcech. Je ale nezbytné, abychom s nimi (Maďary) sdíleli to, co víme o rizicích přítomnosti Huawei ve svých sítích, o aktuálních rizicích pro jejich lidi, o hrozbě ztráty ochrany soukromí pro jejich vlastní obyvatele, o riziku, že Čína to využije způsobem, který nebude v nejlepším zájmu Maďarska. Máme povinnost s nimi tyto poznatky sdílet a uděláme to,“ řekl Pompeo.

Společnost Huawei Technologies má v plánu vybudovat v Maďarsku evropské logistické centrum. Kvůli obavám ze špionáže ale firma čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Společnost obvinění z možné špionáže označuje za nepodložené, brání se mu i v ČR.

Pompeo po jednání se svým protějškem vyzval Maďarsko, považované podle agentury AFP za hlavního spojence Moskvy v Evropské unii, aby nenechalo Rusko rozeštvat západní spojence. Dočkal se však příkré reakce.

Putin nesmí rozklížit NATO, varoval Pompeo

„Nesmíme nechat (ruského prezidenta Vladimira) Putina hloubit rozkol mezi přáteli v NATO,“ prohlásil americký host na tiskové konferenci ve zřejmé reakci na časté kontakty Putina a Orbána. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó ale kritizoval jako „obrovské pokrytectví“ kritiku Ruska ze strany západních zemí, které jinak s Moskvou v energetice čile spolupracují.

Maďarský ministr podle agentury MTI označil za pilíře vzájemných vztahů s USA ekonomiku a obranu, ocenil ale také, že od nástupu vlády amerických republikánů k moci se i politické vztahy začaly rychle zlepšovat, jak svědčí i Pompeova návštěva.

Ministr navštívil jako první člen vlády Donalda Trumpa Budapešť, která patří mezi vzácné Trumpovy obdivovatele v Evropské unii, převážně velice kritické k americkému prezidentovi, poznamenala AFP a dodala, že Orbán neváhal Trumpa po antiglobalistickém projevu v OSN označit za ikonu.

Maďarsko první zastávkou středoevropského turné

Maďarsko je první zastávkou na Pompeově cestě po regionu, která má za cíl čelit ruské a čínské snaze údajně odvrátit Maďarsko a další země v regionu od Západu a rozdělit Evropskou unii a NATO.

Orbánova vláda bývá kritizována za autoritářská opatření, včetně zastrašování opozice, odborů, nezávislých médií a akademické obce, jakož i donucení Středoevropské univerzity, založené miliardářským filantropem Georgem Sorosem, přesunout většinu svého programu z Budapešti do Vídně. Nicméně američtí představitelé hájí zastávku v Budapešti argumentem, že není možné efektivně prosazovat zájmy USA bez setkání s Orbánem.

Z šéfů americké diplomacie navštívila Budapešť naposledy ministryně zahraničí Hillary Clintonová v roce 2011. Pompeo se dnes setkal také s představiteli nevládních organizací, tak často obviňovaných maďarskou vládou z napomáhání migraci.

Na řadu přijde i Slovensko a Polsko. Česko ne

Rozhovory s maďarskými a následně v úterý slovenskými představiteli se mají týkat i obranné spolupráce a diverzifikace energetických zdrojů. Pompeo doufá, že zvrátí to, co američtí činitelé označují za desetiletí odpoutávání USA od střední Evropy, což vytvořilo vakuum, které prý Rusko a Čína zneužily. Ruský prezident Vladimir Putin a čínští vůdci se v regionu stali mnohem agresivnějšími a získali svá předmostí, uvedli američtí představitelé podle AP před ministrovou návštěvou.

V úterý Pompeo ze Slovenska odjede do Polska, kde se setká se svým polským protějškem a zúčastní se rovněž mezinárodní konference o Blízkém východě, od které si Washington slibuje vytvoření koalice proti Íránu. Poté ho čeká návštěva Bruselu a mimo jiné jednání s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, s níž by měl hovořit i o situaci ve Venezuele. Na závěr své evropské cesty v pátek 15. února odletí na Island.

Doporučujeme
1912 ( 12. února 2019 19:25 )

Svět již ví jací jste vy zločinci USA !!Varovat můžeme jen my co dokážete po celém světě od r.1945 kolik válek jste již začali a kolik vašich žoldáků pod vedením CIA provedlo puč !!! !! !! Přiletěl dohodnout vývoz jejich zbraní do Eu ??Nebo postavit další vojenské základny ?? Vaše ekonomika je v p...li ??Vy jen přinášíte zlo a zbraně !!!táhněte z EU !!

victor1 ( 12. února 2019 17:49 )

Tak nějak jsem ve článku nezachytil,že by ten americký *** varoval Maďary před bezpečnostními problémy amerického Apple.Všichni vědí,že jde o obchodní válku mezi USA a Čínou,ale Američané zavellili,tak americké satelity musí poslouchat,to je marné.Akorát ti naši kluci a děvčata ve vedení jsou tací vlezdo***isté,že budeme za chvíli američtější než samotní Amíci.

Manowar ( 11. února 2019 22:48 )

Trumpův muž varoval před Putinem a Huawei,celý svět varuje před USA.

Taurus70 ( 11. února 2019 22:05 )

Stejne neli horsi jak za Rusaka,uz by tem troubum mel konecne nekdo ukazat kde je jejich misto👿👿

offline ( 11. února 2019 21:39 )

https://www.info.cz/svet/cinane-venovali-africe-sidlo-prospikovane-stenicemi-ted-vyslo-najevo-kdo-do dal-technologie-33997.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa