Definitivní konec kauzy Nečesaný: Poslední slovo měl Zeman

Autor: ČTK - 
28. května 2019
10:39

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Lukáše Nečesaného, který čelil obžalobě z pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku. Zproštění je tak definitivní. Zeman nevyhověl podnětu Krajského státního zastupitelství v Hradci Králové, které se s rozsudkem neztotožňovalo a navrhovalo obrátit se ještě na Nejvyšší soud. Na rozhodnutí nejvyššího žalobce upozornil server Novinky.cz.

Podle Zemanova mluvčího Petra Malého nelze dovolání opřít o žádný ze zákonných dovolacích důvodů. „Tímto mimořádným opravným prostředkem nemůže nejvyšší státní zástupce dosáhnout přezkoumání skutkových okolností případu, jak byla zjištěna soudem prvního stupně a potvrzena soudem odvolacím, a nemůže ani zpochybnit proces hodnocení důkazů těmito soudy,“ uvedl Malý.

Obžaloba však byla podle Zemana podána důvodně. „Bylo tedy na místě věc projednat v řízení před soudem, a nechat tak průchod spravedlivému procesu,“ řekl Malý. Nečesaného, který strávil dva roky ve vězení, zprostil letos po řadě zvratů definitivně Vrchní soud v Praze. Rozhodující byl předešlý nález Ústavního soudu.

Pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na Jičínsku se stal před šesti lety, hradecké státní zastupitelství z něj obžalovalo tehdejšího studenta Nečesaného. Obžaloba tvrdila, že uhodil ženu do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun. Žena nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později jej označila za útočníka. Podle soudních znalců trpěla po útoku výpadky paměti.

Hradecký soud mladíka nejprve opakovaně poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu jej dvakrát zprostil viny. Vrchní soud rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu. Nečesaný ale podal stížnost, které Ústavní soud vyhověl a změnu senátu zrušil.

„Z hlediska ústavních zásad to přesahuje meze, které může Ústavní soud respektovat. Věc se dostala do stadia, kdy je třeba říct dost a konečně rozhodnout,“ uvedl tehdy ústavní soudce Jan Filip. Poté už vrchní soud zprošťující rozsudek potvrdil. Předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička v odůvodnění uvedl, že rozhodnutí je z jeho pohledu špatné, ale vzhledem k procesní situaci neměl jinou možnost.

Jeho výrok se stal podnětem k další ústavní stížnosti, podle které Lněnička zneužil svou moc a v podstatě označil Nečesaného za vinného, ačkoliv jej formálně obžaloby zprostil.

janakveton ( 1. června 2019 15:06 )

Každopádně Petru Kramnému se mi chce věřit, že svou manželku a dcerku nezabil, ale tomuto chlápkovi to nějak uvěřit nemůžu. Bohužel má velmi nečestný obličej!

NovasPe ( 30. května 2019 07:35 )

Však také názor jsem si udělal z rozsudků na www.justice.cz . To co jsem psal jsou fakta. Obžaloba tvrdila, že muž který vcházel v 170 do kadeřnictví byl Nečesaný. To je ovšem krajně nepravděpodobné, jelikož už v 17.10 pustil počítač doma u babičky. Choval se naprosto normálně. Za ulámanými nehty byla cizí DNA. Stopa v kaluži krve. Kdyby čin chtěl spáchat, musel by si dopředu opatřit zbraň, ale proč by vykládal učiteli že jde do kadeřnictví??? Při prvním ohledání nebyla nalezena žádná stopa ukazující na Nečesaného ... je toho hodně přečtěte si od strany 72 platného rozsudku

pokrok ( 29. května 2019 22:06 )

Nepiš hlouposti a přečti si rozsudek a výpovědi svědků, kde jsou fakta
která najdeš když si zadáš tento název :
Lukáš Nečesaný rozsudek jménem republiky

NovasPe ( 29. května 2019 16:58 )

Vstoupil do kadeřnictví v 16:53 kadeřnice mu během 3 vteřin řekla, že ho neostříhá. Doma byl v 170. Svědkyně viděla někoho (jiného) vcházet do kadeřnictví v 16:59. Toxikologie zjistila, že drogy minimálně měsíc před činem neměl. Tento brutální čin tudíž velice pravděpodobně NESPÁCHAL ! - O tom svědčí i mnoho dalších skutečností, např DNA za ulámanými nehty nebyla jeho, musel by se zbavit oblečení a zbraně. Stopa v krvi na podlaze atd.

mim33 ( 29. května 2019 12:34 )

Prostě naše zkorumpovaná justice.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud