Lavina srazila Romana (†48) do propasti: Jeho kamaráda zachránili vrtulníkem

Autor: ital - 
1. března 2019
15:36

Přestože byl Roman (†48) zkušený horolezec a také horský záchranář, sám v horách zahynul. Ve čtvrtek mu jeho život vzala lavina, která ho strhla, když s kolegou lezli ve Velkém Mlynárově Žlabu. Jeho spolulezcem a zároveň dobrým kamarádem byl známý kameraman, jenž pracuje pro veřejnoprávní televizi.

Ve čtvrtek dopoledne spadla v Tatrách na Slovensku v Bielovodské Dolině lavina, která si vyžádala lidský život. Strhla jednoho z dvojice horolezců, kteří se zde v osudnou chvíli nacházeli.

Zkušeného záchranáře Romana (†48) však zasypala jen částečně. Smrt mu způsobil dlouhý pád. „Strmým pádem utrpěl zranění neslučitelná se životem. Lékař mohl pouze konstatovat smrt,“ oznámila mluvčí vrtulníkové záchranné služby ATE Poprad Zuzana Hopjaková.

„Bohužel i mistr tesař se někdy utne. Víme, že šlo o prachovou lavinu, mohla se tedy spustit samovolně,“ pověděl šéf Horské záchranné služby Jozef Janiga ke smrti zkušeného kolegy. Roman pocházel z Partizánské Ľupče, ale v současnosti bydlel Ľubeľi s manželkou a dvěma dospělými dcerami.

„Žili tu už delší dobu, postavili si dům. Roman byl i členem jedné naší komise v obecním zastupitelstvu. Byl to velmi aktivní člověk. Všechny jeho smrt velmi zarmoutila,“ sdělil pro Pluska.sk starosta obce Erik Gemzický.

Druhý horolezec se v době pádu nacházel na těžce přístupném místě. „Potřebovali jsme ho vyprostit z exponovaného terénu. Leteckou techniku jsme nemohli použít kvůli silnému větru. Proto začal sám sestupovat do doliny naproti horským záchranářům. Evakuovali ho pomocí palubního jeřábu,“ popsali horští záchranáři.

Zachráněný muž byl podle informací Pluska.sk známý kameraman, který pracuje pro veřejnoprávní televizi, kde natáčí dokumenty s horskou tematikou. Tímto způsobem již vytvořil spoustu kvalitních snímků.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud