Pondělí 11. prosince 2023
Svátek slaví Dana, zítra Simona
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Oceán vyvrhl na pláž obrovského vorvaně: V žaludku měl boty, lahve, tašky a 6 kilo dalších odpadků!

Autor: chal - 
20. listopadu 2018
18:25

Žabky, lahve, tašky nebo přes 100 plastových kelímků. To všechno se našlo v žaludku vorvaně, jehož mrtvé tělo v pondělí vyplavilo moře na indonéský břeh. Indonésie je dlouhodobě jednou ze zemí s nejvyšší mírou plastového odpadu v přírodě.

Děsivé scény nabídlo pondělní odpoledne na jedné z pláží indonéského ostrova Sulawesi. Na mělčině uváznulo tělo takřka 10metrového vorvaně obrovského. Ochránci přírody z národního parku Wakatobi na místo přijeli ve chvíli, kdy už lidé z nejbližší vesnice mršinu porcovali. Médiím to sdělil šéf rezervace Heri Santoso.

Santoso dále uvedl, že vorvaň měl v žaludku skoro šest kilogramů plastových předmětů. Mezi odpadky bylo například 115 kelímků, čtyři lahve, 25 tašek, dvě žabky nebo nylonový pytel. Podle onbsahu žaludku ochranáři spočítali, že zvíře za svůj život spolykalo přes tisíc kusů plastu!

„I když jsme nebyli schopní určit příčinu smrti, je to opravdu otřesné,“ řekla Dwi Suprapti z indonéské pobočky Světového fondu na ochranu přírody s tím, že stanovení přesné příčiny uhynutí zvířete bránilo pokročilé stadium rozkladu jeho těla.

Indonésie je na nelichotivém druhém místě mezi zeměmi, které nejvíce znečišťují planetu plastovým odpadem. Tato asijská země podle studií ročně vyprodukuje přes tři miliony tun plastových odpadků, které skončí v přírodě, z toho skoro 1,5 milionu tun skončí v moři.

Vláda země má v plánu do roku 2025 omezit používání plastů o 70 %. Z toho důvodu v rámci osvětové kampaně apeluje na obchody, aby zákazníkům nevydávaly plastové tašky. Ve školách by se také měly o problému dostatečně vzdělat děti. „Je to ambiciózní, ale můžeme toho dosáhnout, pokud lidé pochopí, že plast je nepřítel,“ sdělil médiím ministr pro námořní záležitosti Luhut Binsar Pandjaitan.

offline ( 21. listopadu 2018 21:59 )

Na všechno je pozdě. Poslední lidi na Zemi se už narodili.

Monikay ( 21. listopadu 2018 18:53 )

chudák ryba. já už se lekla že tam měla kromě bot i toho komu patřily

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání
Články odjinud