Tragédie ve slavném vinařství: Majitel Moše (†46) spadl do kádě a otrávil se

Autor: uá, nec, šim - 
27. října 2018
10:16

Obrovská tragédie postihla v pátek vinařství v Chrámcích na Mostecku. Spolumajitel a výrobce košer vína František Moše Váňa zemřel pravděpodobně na otravu oxidem uhličitým, který ve velkém množství produkuje kvasící víno.

„České vinařství Chrámce, s.r.o. sděluje smutnou zprávu, že dne 26. 10. 2018 nečekaně opustil tento svět vinař a výrobce košer vín František Váňa, syn vinaře Ivana Váni. Nechť jej Hospodin Bůh izraelský vezme k sobě do svazku živých,“ stojí na oficiálních stránkách vinařství, jehož věhlas přesahoval region. Také proto, že zde produkovali košer víno.

Podle informací Blesku šel Váňa odebírat vzorky, když se dlouho nevracel, začala ho jeho kolegyně shánět. Našla ho v jedné z kádí. „Pokoušela se ho s kolegy vytáhnout, ale nepodařilo se jim to. Vyprostili ho až hasiči. Ti ho pak oživovali, bohužel marně,“ řekla policejní mluvčí Ludmila Světláková. Dodala, že okolnosti jeho smrti určí pitva.

Moše zřejmě spadl do kádě poté, co se nadýchal oxidu uhličitého. "Nahýbal se nad kádí, spadl a otrávil se plynem z kvasícího červeného rmutu...," napsal jeden z jeho blízkých. 

Kromě velkého vinařství, které ztratilo velkého vinaře, po něm zůstala zdrcená manželka a dvě malé dcery. „Hrozná zpráva se šíří mezi námi. Nikomu se nechce věřit. Čekali jsme se zveřejněním, až Gafna vyzvedne holky a odjedou domů. V tuto chvíli jsou s ní nejbližší,“ informoval o smrti Mošeho na sociálních sítích majitel košer restaurace Aaron Günsberger.

S vyjádřeními soustrasti se na sociálních sítích strhla doslova lavina. „Moše, nikdy nezapomenu! Bůh si přivíjí ty nejmilejší, nejsprávnější a nejkrásnější lidi,“ napsal syn rabína Karola Sidona Daniel. Byl to právě bývalý vrchní pražský rabín, který Mošemu před 7 let sloužil svatební obřad. Pod tradičním svatebním baldachýnem se odehrával jak jinak než na vinici. "Je to 33 dní po svátku Pesach, kdy Židé vyšli z egyptského otroctví. Chtěli jsme také, aby vinice už byla zelená," vysvětlil tehdy pro Český rozhlas ženich František Váňa.

Zemřel vynikající člověk, kamarád, vinař Moše Váňa...,“ připojil se známý český fotograf Karel Cudlín a připojil černobílou fotografii Františka Mošeho s lahví jeho vína.

Další videa
Články odjinud