Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Vydání ruského hackera: Soud probíhal kvůli bezpečnosti ve vězení na Pankráci

Autor: ČTK ljš - 
11. května 2017
12:46

Pražský městský soud dnes odročil jednání o přípustnosti vydání údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA či Ruska na 30. května. Mladíkův obhájce tvrdí, že od soudu nedostal příslušný návrh na vydání do USA. Soud zasedal z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici, kde je Nikulin ve vazbě. Předseda Senátu odtamtud nedokázal ověřit, zda Nikulinovi obhájci potřebné dokumenty obdrželi do datových schránek či nikoliv.

Devětadvacetiletého Nikulina přišli podpořit rodiče, zasedání se zúčastnil také ruský konzul. Subtilního mladíka v džínách a mikině s kapucí přivedla do jednací síně eskorta, při jednání řekl jediné slovo –„da“ jako potvrzení toho, že bere na vědomí odročení.

Právník Martin Sadílek řekl zástupcům médií, že jeho klient se necítí ničím vinen a českou vazbu velmi špatně snáší, především kvůli zostřeným bezpečnostním opatřením. Vydán prý nechce být ani do jedné ze zemí, nicméně upřednostňuje Rusko – mimo jiné proto, že tam má malou dceru. Advokát kategoricky popřel tvrzení, že je Nikulin hackerem. Je podle něj automechanikem a s počítači nemá nic společného.

 

Státní zástupkyně Renáta Rychnovská v kroku obhájce nevidí obstrukci. Na vznesenou námitku má podle ní obhajoba právo.

Spojené státy viní Nikulina z útoku na profesní sociální síť Linkedin. Rusko na Nikulina vydalo zatykač kvůli údajné internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. O vydání mladíka, kterého česká policie zadržela loni v říjnu v jednom z pražských hotelů, požádaly oba státy ve stejný den.

Státní zastupitelství a obhajoba se neshodují v názoru na to, na kolik let by Nikulin mohl jít v USA do vězení. V návrhu na vydání Rychnovská píše, že za dané trestné činy hrozí ve Spojených státech maximálně desetileté vězení, právník ale namítá, že se tyto tresty dají sčítat, a klientovi by tak reálně hrozilo přes 50 let za mřížemi. V Rusku by Nikulin mohl podle Sadílka dostat maximálně osmiletý trest.

Podívejte se, jak k vazebnímu soudu vedli fotbalového bosse Miroslava Peltu:

Video Pelta u soudu. Šéf českého fotbalu čekal na rozhodnutí o udělení vazby - iSport TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud