Jako Nečesaný: Mladíka z vraždy osvobodili, pak ho usvědčil spoluvězeň!
Případy Lukáše Nečesaného a Maroše Straňáka mají mnoho společného. U obou byly jedním z klíčových důkazů pachové stopy, oba soud pustil na svobodu a následně odsoudil na základě svědectví spoluvězňů. V případě Straňáka je už rozhodnutí zřejmě definitivní, Nečesaný má stále šanci vše zvrátit.
O případu Lukáše Nečesaného se toho už napsalo hodně, naproti tomu případ Slováka Maroše Straňáka a Čecha Davida Šimona příliš známý není. Oba dostali výjimečné tresty 24,5 a 20,5 roku za loupežnou vraždu seniora ve Slopném na Zlínsku.
Slovák Straňák a Čech David Šimon podle obžaloby přepadli sedmasedmdesátiletého muže v jeho domě v září 2011. Útočníci seniora opakovaně surově bili po celém těle, škrtili a kopali. Podle znalců mu zasadili desítky ran. Zraněním na místě podlehl. Pachatelé si z domu odnesli asi 3000 korun a šperky za 14 000 korun.
Dokazování v případu ale bylo velmi složité. Mrtvého seniora s rozbitou hlavou totiž našli příbuzní, kteří si mysleli, že upadl a zranil se sám. Násilnou smrt odhalila až pitva. V té době však už rodina stopy na místě činu uklidila. Zlínský krajský soud nejprve dvojici zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů, z podnětu vrchního soudu však nakonec poslal pachatele do vězení. Podobně jako v případě Lukáše Nečesaného se totiž objevily nové důkazy právě v podobě výpovědí spoluvězňů, jimž se Straňák prý ve vazbě s vraždou svěřil. Prý se chlubil, že mu vinu nikdo nedokáže.
Straňák i Šimon se několikrát odvolávali. Ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost prvního z nich. Stížnost se týkala důkazního využití pachových stop. Straňák je považuje za neprůkazné, stejně jako svědecké výpovědi spoluvězňů. Apeloval na zásadu, podle níž mají soudy v pochybnostech rozhodovat ve prospěch obžalovaného.
ÚS s odkazem na americkou či německou praxi znovu potvrdil, že pachové stopy jsou při splnění přísných podmínek použitelné v trestním řízení. Nároky na práci s pachovými stopami kriminalisté i soudy v případu vraždy ve Slopném dodržely. "ÚS nemá, co by tomuto hodnocení vytknul," řekl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.
Straňákův advokát Jaromír Josef nález respektuje, ale vnitřně se s ním neztotožňuje. Za nevěrohodné označil i některé svědky. Důkazy podle něj neumožňovaly rozhodnutí o vině. Po poradě s klientem zváží další kroky. V úvahu teoreticky připadá stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.
tak plesk si všiml že zapomněl u migrantů diskuzi
a zrušil ji