V důchodu a na ulici. Senioři nemají na nájmy, někteří končí jako bezdomovci

Senioři se svým příjmem vyžijí jen obtížně (ilustrace)
Autor: Veronika Šmídová - 
4. 1. 2016
05:00

Máte důchod jedenáct tisíc korun, za byt dáte devět tisíc. Kolik vám zbude na celý měsíc? Ne, to není školní úloha, ale běžné počty řady seniorů v Česku. Někteří jsou proto nuceni pronajímat pokoje cizím lidem nebo se sestěhovat s příbuznými. Jiní šetří na jídle či lécích. Nikdo nechce skončit na ulici, přesto právě tak někteří senioři končí, jak zjistil Blesk.cz.

„Problémy se hlavně týkají osaměle žijících starších lidí, kteří jsou odkázáni na jeden příjem,“ popsala pro Blesk.cz Kateřina Kňapová z obecně prospěšné společnosti Alternativa 50+.

„Specifickým problémem u seniorů je, že neradi využívají možnosti, které jim nabízí stát – například sociální dávky na bydlení. Vnímají to jako vlastní selhání, nebo dokonce ostudu,“ vysvětlila Kňapová. 

I z toho důvodu mívají starší lidé často problém zaplatit náklady na bydlení, popřípadě je musí kompenzovat někde jinde. Hlavní kámen úrazu je ale samozřejmě nízký důchod v průměru kolem 11 334 korun.

„Náklady na bydlení tvoří tak velkou část výdajů, že pak senioři šetří na dalších, jako je třeba jídlo nebo léky. To pak značně zhoršuje jejich zdravotní i psychický stav. To se týká hlavně osaměle žijících starších lidí, kteří jsou odkázáni na jeden příjem,“ uvedla zástupkyně neziskové organizace. 

S podobným problémem se setkává na lince důvěry i sociální pracovnice Gabriela Knápková, která pracuje pro spolek Život 90. Řada seniorů, kteří se na ně obrací, z důvodu finanční tísně čerpá dávky na bydlení nebo žije velmi skromným způsobem života.

„Lidé, kteří žijí s velmi napjatým rozpočtem, jsou pak ohroženi jakoukoli nečekanou událostí (například když přestane fungovat domácí spotřebič či musí užívat dražší lék).  Klienti často zmiňují, že dokud měli dva důchody, tak bydlení zaplatit šlo. Potíž je, když na to pak jeden z páru zůstane sám a chybí úspory,“ popsala Knápková.  

Senioři končí na ubytovnách i na ulici

Starší lidé tak nemají příliš na výběr. Z květnového výzkumu sociálně vyloučených lokalit například vyplývá, že neustále roste počet seniorů na ubytovnách. Pokud nedokáží platit ani tu, odcházejí z donucení k rodinám, do domova důchodců či v nejhorším případě končí jako bezdomovci.

Problém se ale netýká pouze lidí v důchodě, ohroženi jím jsou všichni po padesátém roku. „Toto téma je ve skupině lidí po padesátce poměrně citlivé. Zástupci organizací, které pracují s lidmi bez domova, uvádějí, že k nim přichází poměrně hodně lidí po padesátce, kteří ztratili práci a nemohou si najít jinou,“ nastínila své zkušenosti Kňapová.  

Pro seniory má podle jejích slov bezdomovectví samozřejmě výrazně drastičtější dopady než pro mladší generaci. A to z důvodu zdravotního stavu, snížené schopnosti vydělávat na těžkých brigádách, což je pro lidi bez domova typické.  

Neziskovky: Stát má podat pomocnou ruku

Otázkou zůstává, jak životní situaci starších lidí řešit a jak jí preventivně předcházet. Zástupkyně Alternativy 50+ navrhuje,  aby byl zaveden širší systém sociálního bydlení. Jedná se o klasické byty, především v držení obce, které ale mají o poznání nižší nájem, než ty „tržní“.

„Pomoci může, když se senioři připraví na stáří v předstihu, například si dopředu zajistí výměnu finančně náročnějšího třípokojového bytu, který sloužil dříve celé rodině, za byt menší, v ideálním případě bezbariérový a v blízkosti služeb,“ poradila Knápková.

Z hlediska bytové politiky státu a obcí je prý žádoucí, aby vznikalo více malometrážních bytů pro seniory v takových lokalitách, kde jsou dostupné zdravotní a sociální služby i nějaké to kulturní či sportovní vyžití. Zároveň by se nemělo jednat o izolované komplexy, ale o běžnou zástavbu, kde žijí rodiny s dětmi spolu s lidmi v produktivním věku.  

pouták

Doporučujeme
Zuzin ( 2. dubna 2018 20:48 )

Moje úžasná sousedka ovdověla ,je jí přes 70 let,je nemocná,chodí po lékařích...myslíte jak se asi cítí takový člověk když musí jít na sociálku sedět v řadách přes dvě hodiny a čekat až dojde na řadu????To nemůžou takovým seniorům poskytnout příspěvek na bydlení nějak důstojněji????Se mi chtělo brečet...A předbíhají ji tam nepřizpůsobiví občané,kteří někdy ani neví co je to práce.Ona chodila do práce celý život....a spousta seniorů rovněž!!!!!!!!!!!!!!!!

franta15 ( 13. května 2016 13:04 )

 Jsme hrozný národ. Lidé všude demostrují na ulicích a někdo to organizuje. Brání se tomu, co s nimi stát dělá. Ale - kde jsou naše odbory, p. Středulo! Vy jste tajný agent našeho státu a jstě zřejmě někde na výplatní listině a vaše odměna je závislá od toho, aby lidi tak maximálně psali v diskusích na internetu! A kde jsou nějací šéfové organizací pro důchodce? Ti jsou zalezlí a ani nevystrčí hlavu. Ti si tady pěstují nadstandartní vztahy s vládou, poslanci a politiky!!! Kam to až všechno chcete vy "zodpovědní" nechat dojít? Děláte z pracovitého národa a lidí- odborníků ty největší chudáky. Lidi by měli zjisti co vlastně děláte a za co vás z našich peněz platí? I když se jako stát úplně položíme, tak na demonstraci přijde 20 lidí a ti co by měli u nás organizovat a bránit naše lidi, tak sedí doma na pr.... Jak se mají důchodci svolat do Prahy, když s nimi stát zachází tak jako teď naše vláda? Je tady u nás vůbec někdo kdo je partnerem vlády a úředníků, kteří by měli bránit zájmy důchodců? Vláda klidně schválí pokutu 10 tisíc za urážku nevím koho. A co s tím bude dělat důchodce, který má 10 tisícový důchod? Tak to schvalte aspoň 100 tisíc, ať už to stojí zato. Toto je víc jak "policejní stát". Učitelům skáčí děcka po hlavě a ti nemají nikde zastání, ale řekněte,ani nevíte co nějakému úředníkovi a budete si muset jít půjčit peníze ke Kellnerovi a půl roku nejíst! Jestli tento paskvil někdo schválí, tak to už nemá obdobu! To se radši nechám od toho policajta zastřelit.

franta15 ( 13. května 2016 12:35 )

 Naše vlády, ani ty minulé ani tato důchodce dávno vhodili přes palubu. Lidi, co se narodili před válkou, v průběhu ní a po ní už jsou pro náš stát mrtví. Domovy, kde lidem ani nestačí jejich důchod žijí většinou v bídných podmínkách, život stráví na posteli i když jsou ještě zdraví, čekají tam na smrt. Politici neumí vůbec počítat, ani malé počty. Zatímco němečtí důchodci jezdí po dovolených, které jsou pro ně levnější než když žijí doma, naši důchodci nemají ani na to nejzákladnější- žrádlo. Sice vidí, že naši jsou na 3 místě od konce v evr.žebříčku, ale to naše číslo není vůbec reálné. To je prům.důchod, ale 2/3 lidí mají ještě o polovinu míň! Stát má 2 kopky peněz, na důchody a na různé podpory a v posledních letech ti co rozhodují o důchodech vůbec nevědí, že poslední roky dostávají různí spekulanti příspěvky na různé ubytovny a že tyto částky jdou do miliard! Jak to v těch zařízeních vypadá to všichni víme, nehodí se ani pro zvířata, ne tak pro lidi! Peníze shrábne pár vykutálenců a stát ani nezkontroluje jejich daň. přiznání jak s těmi penězi hospodaří. Fin.úřady na to nemají čas, ani chuť. Kdyby stát uměl zajistit ty tzv. sociální byty, o kterých mluví už několik let a přidal raději na důchodech, tak by se lidi už uměli o sebe postarat. Ale koho právě toto zajímá? Musíme platit vojáky, policajty, pomáhat migrantům a vláda hledá alibi v tom, aby mohla přidat důchodcům a hlavně těm s nejnižšími důchody pár stovek měsíčně. Na to musí mít souhlas poslanců, na zaplacení miliard pro podvodníky žádný souhlas nepotřebuje. To si upečou ministerstva mezi sebou. A valorizace důchodů? Slováci dávají valorizaci pevnou částkou,všem stejně, pro všechny platí stejná inflace. Naše důchodové komise řadu let vymýšlejí jenom to, jak přidat nejvíc těm co mají nejvyšší důchody a těm s nízkými důchody na ty už zbude nějaká desetikoruna. Vláda snad usiluje o to, abychom byli jak s důchody tak mzdami na 1. místě na světě - ale odzadu! Poslanci sobě letes přidali 8000 měsíčně a důcho

mnpv ( 9. ledna 2016 08:27 )

Ano, souhlasím, jenže i na ubytování v domovech s pečovatelskou službou je třeba mít určitý důchod. To není levná záležitost. Nízké důchody mají většinou lidé, kteří buď dělali za minimální mzdu a nebo se flákali celý život od pracáku na sociálku a zase zpět, občas se někde nechali na rok zaměstnat a to jen proto, aby jim opět vznikl nárok na podporu. Bohužel předali genetickou výbavu svým dětem a ti mají stejný přístup k práci, tak že jediný pevný příjem je důchod. A na ten malý důchod stojí fronta dětí a vnoučat...

rumungro ( 5. ledna 2016 01:45 )

Důvody,proč mají důchodci problém vyjít s penězi jsou vypsány v článku.Můžeme k nim klidně přidat různé typy podvodníků,v čele s vlastními dětmi.Nikde ale není navrhnuty řešení.Sociální byty jsou řešením,ale nejsou.Navíc neochrání důchodce před supy.Jediným východiskem,jak dosáhnout toho,aby staří lidé dožili důstojně je,umožnit jim bydlení v domech s pečovatelskou péčí.Myslím,že výdaje pro stát by nebyli až tak velky,protože většinu nákladů by nesli sami důchodci.Tuto otázku má na starosti ombudsman,to by se ale napřed musel přestat,aspoň na chvíli, starat o cizince a začít se věnovat Čechům,kteří si ho platí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa