Jana (96) je nejstarší českou studentkou. Do školy chodí i s dcerou v penzi

Autor: David Klempíř - 
14. ledna 2016
13:10

Fyzicky se s mladými můžou těžko měřit, duševní zdraví jim ale ještě slouží naplno. Pět nejstarších studentek oslavilo narozeniny Centra celoživotního vzdělávání (CCV) v Praze. Vůbec nejstarší studentkou je Jana Mikolášová (96), která si vybrala studium architektury a historie. „Odjakživa mě zajímá všechno, sleduji, co se doma i ve světě děje. Jak bych jinak mohla žít?“ řekla pro Blesk.cz paní Jana.

Každoroční oslava narozenin nejstarších studentů CCV se uskutečnila ve čtvrtek v pražském Pálffyho paláci. Zaplněnému sálu dominovala první řada, v níž se sešly nejstarší studentky. A vůbec nejstarší z nich je Jana Mikolášová, narozená v roce 1920.

„Vybrala jsem si předměty, které mě baví. Hlavně historii, architekturu a urbanistiku. Ale baví mě odjakživa všechno,“ řekla pro Blesk.cz Jana Mikolášová. Dříve pracovala jako redaktorka v různých časopisech, možná i proto si zachovala zdravý zájem o dění doma i ve světě. „Jak bych mohla být jinak naživu?“ podivila se dotazu, zda sleduje zpravodajství.

Co vzkazuje paní Jana světu?

Video Co říká dění ve světě Jana Mikolášová (96), nejstarší studentka Centra celoživotního vzdělávání? - Blesk - David Klempíř

Jejím receptem na duševní zdraví v požehnaném věku je právě zájem o své okolí. „U snídaně si luštím křížovky a v důchodu mám čas i na své koníčky.“ Mezi ně patří historie a architektura. Paní Jana však sleduje i dění ve světě. „V celém světě je to hrozné. Nevyberete si kout, kde byste spočinul v pokoji a bezpečí. Není dnes takové místo na světě,“ řekla.

Odmítla však tezi, že dříve byl svět lepší. „Člověk musí znát klady i zápory včerejška a dneška a objektivně je porovnat. Ale samozřejmě, že když je člověk mladší, všechno se mu zdá lepší,“ podotkla s úsměvem. Oproti minulosti se však podle ní zhoršily mezilidské vztahy. „Vztahy mezi lidmi se nesmírně zhoršily. Nesmírně. Ale musíme mít nějakou naději, jinak to nejde,“ uzavřela s úsměvem.

Studuje s dcerou. Taky důchodkyní

Paní Jana studuje společně se svou dcerou Marií Hajnou. Ta je již také v důchodu a studium byl původně její nápad. „Když jsem šla do penze, říkala jsem si, že si musím něco najít. Když jsem si vybrala školu a svěřila se mamince, řekla mi, že budeme studovat spolu,“ usmívá se paní Marie. „Maminka je opravdu dobrá. Kolikrát, když si nejsem něčím jistá, tak se jí zeptám a ona to ví. Opravdu je vidět, že ji studium udržuje, a tak ji v tom podporuji,“ dodává.

Centrum celoživotního vzdělávání funguje 11 let a na každý semestr se zapíše přes 3000 studentů, především seniorů. Cena za semestr a obor vychází na symbolických 400 korun. Pro semestr 2015/2016 vypsalo CCV deset oborů – České hrady – legendy a skutečnost, Psychologie, Jak si zvýšit sebevědomí, Tělo a mysl jedno jsou, Čeští objevitelé a cestovatelé, Společenská etiketa, Příběhy slavných vil a další.

Spřízněný Klub vzájemného porozumění a občanské sdružení Aktivní stáří nabízí zájemcům dalších cca 30 doprovodných aktivit. Patří mezi ně například jóga, turistické i taneční kroužky, trénování paměti, cvičení proti osteoporóze atd.

Na vědomosti není nikdy pozdě:

 

poggio ( 13. července 2016 10:15 )

trapnej jste vy.... ta paní toho dokázala za celý život tolik, že se vám o tom asi nezdá

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud