Důchodová „almužna“ 11 tisíc: V kterých krajích nemají senioři ani to?

Důchody se liší i podle krajů.
Autor: ČTK - 
20. 12. 2015
09:01

Průměrný starobní důchod se v jednotlivých krajích Česka výrazně liší. Rozdíl dosahoval až 1100 korun. Nejvyšší průměrnou penzi měla Praha, nejnižší Olomoucký kraj. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení z důchodové statistiky. Průměrný důchod v republice dosahoval na konci loňska 11 075 korun, konci letošního září pak 11 334 korun. Starobní penzi pobíralo přes 2,3 milionu lidí.

Nad průměrný celorepublikový důchod se dostaly tři kraje - Praha s částkou 11 837 korun, Středočeský s 11 194 korunami a Moravskoslezský s penzí 11 135 korun. V průměru nejnižší důchod se vyplácel v Olomouckém kraji, a to 10 736 korun.

Při srovnání okresů rozdíl dosahoval až 1600 korun. Nejvyšší penze dostávali lidé v Praze 6. Pobírali průměrně 12 037 korun. Naopak nejméně měly starší osoby v okrese Jeseník. Bylo to 10 435 korun.

Vyšší důchod, vyšší náklady

Vliv na výši důchodu má doba placení odvodů i výše mzdy. Výdělky se v různých regionech liší. Nejvyšší jsou v průměru v hlavním městě. Sociologové poukazují ale na to, že senioři a seniorky z Prahy na tom nemusí být lépe než lidé z regionů s nižší průměrnou penzí. V metropoli jsou totiž vyšší životní náklady. Rozhodující roli hrají výdaje za bydlení.

Ženy v Česku vydělávají v průměru zhruba o pětinu méně než muži. Má to vliv i na jejich důchod. Penze seniorek je tak výrazně nižší než částka, kterou pobírají senioři. Muži na konci loňska měli v průměru 12 259 korun měsíčně, ženy 10 050 korun. Muži dostávali v průměru nejnižší důchod v Olomouckém kraji. Činil 11 831 korun. Ženy měly v průměru nejméně na Vysočině, a to 9 806 korun.

Nejvyšší průměrný důchod se vyplácel mužům v Praze 6. Dosahoval 13 194 korun. Nejnižší mužský průměrný důchod byl ve Znojmě, a to 11 254 korun. Na nejvyšší průměrné penze dosáhly ženy v Praze 6. Částka činila 11 141 korun. Naopak nejméně pobíraly v průměru seniorky v Karviné. Měly 9206 korun. Nejlepší mužské a ženské průměrné důchody se tak lišily bezmála o 4000 korun.

Podle odborníků ale český důchodový systém patří k nejsolidárnějším a penze lidí s nízkými výdělky se zas až tak výrazně neliší od penzí těch, kteří vydělávali statisíce. Osoby s malou mzdou si v penzi příliš nepohorší, vysokopříjmoví mají zlomek svých dřívějších částek.

Penze z důchodového systému tvoří valnou většinu příjmu českých seniorů a seniorek. Každoročně se z něj vyplatí víc, než kolik se vybere. Na konci září schodek dosahoval 22 miliard korun. Příjmy z odvodů činily necelých 261 miliard, výdaje skoro 283 miliard.

Na návrzích změn penzijní soustavy, které by případně vedly k její vyrovnanosti a udržitelnosti, pracuje odborná důchodová komise. Propočítává například možnosti podpory vlastního spoření na stáří. Bývalá pravicová vláda prosadila takzvaný druhý pilíř, do něhož si lidé měli na důchod odkládat. Sobotkův kabinet ho zrušil.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Samo ( 16. února 2016 20:18 )

A největší paradox valorizace 40 kč měsíčně je, že ji důchodcům dala vláda ČSSD se svými koaličními partnery. A tak mi to nedalo a zjistil jsem si valorizace od roku 2010. ČSSD která se zaštiťuje solidaritou se sociálně slabými a ty jsou nejnižší v rocích kdy vládla úřednícká vláda podporovaná ČSSD a KSČM a potom koalice vedená ČSSD, přestože nastoupila v době po finanční krizi, za ekonomického růstu.

Samo ( 16. února 2016 20:14 )

A největší paradox valorizace 40 kč měsíčně je, že ji důchodcům dala vláda ČSSD se svými koaličními partnery. A tak mi to nedalo a zjistil jsem si valorizace od roku 2010. ČSSD která se zaštiťuje solidaritou se sociálně slabými a ty jsou nejnižší

vi3ol ( 20. prosince 2015 23:23 )

vi3olebile, psal jsem max. o tobě, ani to ne, si mi ukradenej kdy jsem asi tak mohl psát o fotrovi, trotle zasranej!!!..??..platí u mě zásada, snesu každou urážku na sebe, ale kdo urazí mé blízké, je největší Z*MRD!..

vi3ol ( 20. prosince 2015 23:20 )

Debile, psal jsem max. o tobě, ani to ne, si mi ukradenej kdy jsem asi tak mohl psát o fotrovi, trotle zasranej!!!..??..platí u mě zásada, snesu každou urážku na sebe, ale kdo urazí mé blízké, je největší ***!..

vi3ol ( 20. prosince 2015 22:04 )

..dohromady s tim, co platí zaměstnavatel, možná i o něco víc, .. nastup do práce, uvidíš..!?

Zobrazit celou diskusi
Další videa