Důchodci čím dál častěji chodí do práce, přivydělávají si jako vrátní i recepční

Autor: tmp - 
21. ledna 2016
08:41

Recepční, vrátní anebo doplňovači v supermarketech. To jsou nejčastější pozice pro české důchodce. Těch pracujících je čím dál tím více. Nejvíce jich pracuje v hlavním městě, nejméně důchodců si pak přivydělává v Olomouckém kraji. Jen minulý rok se počet pracujících starších šedesáti let zvýšil o 12 tisíc, upozorňuje Český rozhlas.

V porovnání se zahraničím je na tom ale Česko stále bídně. Podle studie think tanku IDEA si nad rámec penze vydělává zhruba 13 procent důchodců. To je asi o dvě procenta méně, než je průměr v Evropské unii. Třeba v takovém Norsku má pak práci skoro 40 procent důchodců.

Hlavním důvodem je podle studie nízká motivace ze strany firem, ale i státu. Podle ekonoma Jiřího Šatavy by měl stát zvyšovat důchod za odpracované roky či nabízet vyšší slevu na dani: „Stát by je měl motivovat daňovým nebo dávkovým systémem. Motivace by měla být o tolik vyšší, aby důchodcům vyvážila to, že už mají starobní důchod jistý a tím pádem nejsou nuceni pracovat,“ řekl ekonom Českému rozhlasu.

Momentálně mají pracující důchodci nárok na daňovou slevu ve výši 24 840 Kč za celý rok. To se ovšem netýká osob, které odejdou do předčasného důchodu. Ty si mohou přivydělávat třeba na dohodu o provedení práce, na kterou se dá odpracovat až 300 hodin ročně. Pokud si nevydělají více než 10 tisíc korun měsíčně, nemusejí odvádět zdravotní a sociální pojištění.

Senioři si nehledají jenom práci na hlavní úvazek, stále více jich vyhledává i brigádu. Na rozdíl od mladších kolegů mají jistou praxi a jsou více flexibilní, jelikož už nemají rodinné povinnosti. Průměrný důchod se od ledna zvýšil na 11 337 Kč. Senioři navíc v únoru dostanou jednorázový příspěvek 1 200 korun, který prosadila vláda.

stacho ( 21. ledna 2016 20:50 )

Stejně přidají zase jen sobě,nenažranost jim nic jiného nedovolí.

e.44 ( 21. ledna 2016 11:11 )

Skutečně si myslíš, že podprůměrný počet důchodců, co u nás pracují je o tom, že pracovat musejí? To si dost odporuje. Většinou je to o tom, že chtějí pracovat, že je práce baví, důchodové nicnedělání jim nic neříká a korunky navíc jsou příjemností, ne nutností, navíc když jim šéf sem tam přidá aby mu neutekli z místa na které nikoho kvalifikovaného nemá.

e.44 ( 21. ledna 2016 11:01 )

Ty tvoje "kdyby" jsou dost mimo mísu a navíc nevím jak jsi přišla na tu kravinu, že plná státní kasa = vysoké důchody. ty naivko.

moiaza ( 21. ledna 2016 10:36 )

Kdyby měla státní kasa všechny peníze, které si nechala především Klausem a jeho kumpány ukrást, kdyby měla vláda všechny prachy o které přišla špatným výběrem daní, kdyby měla všechny prachy které úmslně prohospodařila, nemuseli bychom se zde bavit o nízkých důchodech.

nick55 ( 21. ledna 2016 10:34 )

Oba s mužem využíváme možnosti neodejít do důchodu a dál pracovat, tudíž pobírat jak plat, tak důchod. Oba pracujeme v dělnické profesi, na směny, v oboru, kam se mladí nehrnou - měsíčně se nám tak sejde 68-70 tis.,letos ale už oba skončíme, přes prosby zaměstnavatele, který neví zda sežene náhradu ( mladí se dnes do učebních oborů nehrnou, a pracovat ve výrobě na směny - no to už vůbec ne ). Neskončí ale známí manželé, oba pracují v kanceláři, mají nesrovnatelně vyšší plat i důchod - těm se z teploučkého místa opravdu nechce

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud