Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Co stálo za vraždou v kunovické firmě: Vrah mstil zmrzačení svého bratra nebo vlastní vyhazov?

Autor: pma, ČTK - 
11. listopadu 2022
18:17

10. listopadu 2011 došlo v areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Slovácku k tragédii. Šestapadesátiletý Karel Musela tam zavraždil dva členy představenstva, postřelil generální ředitelku a poté si sám vzal život. Tři roky před tragédií byl vrahův bratr Pavel Musela ředitelem Aircraft Industries, avšak po záhadném pádu z posedu zůstal mentálně i fyzicky handicapovaný. Vrah před tragédií upozorňoval na to, že bratrův pád nebyla náhoda. Mstil se Karel Musela střelbou ve firmě za svého bratra?

Psal se říjen roku 2008 a ředitel kunovické letecké továrny Aircraft Industries Pavel Musela se vydal se svým kamarádem Lubošem Novotným na lov. Musela byl tehdy velmi vlivným podnikatelem, stál totiž například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na ex premiéra Stanislava Grosse

Byl pád z posedu skutečně nešťastnou nehodou?

Lov, na který se Musela s kamarádem vydal, ale skončil nehodou. Podnikatel spadl z mysliveckého posedu a utrpěl velký otok mozku, zhmoždění lebky a levé plíce a navíc měl zlomenou kyčel i osm žeber. Znalci tehdy potvrdili, že zranění neodpovídají pouze pádu z několika metrů.

I když Muselův přítel Novotný tvrdil, že se jednalo o nešťastnou náhodu, soud ani bratr zraněného Karel Musela, mu jeho verzi příběhu nevěřili. Novotný byl následně obžalován z pokusu o vraždu, soud jej ale v dubnu 2010 pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. 

Firma bratra vyhodila

Zraněný podnikatel u soudu vypovídat nemohl. Po nehodě zůstal ochrnutý a na mentální úrovni malého dítěte. I když soud znovu zvláštní okolnosti kolem zranění Pavla Musely řešit odmítl, bratr zraněného podnikatele Karel Musela byl přesvědčený, že jeho sourozence chtěl někdo zabít.

Další ránu zasadil podnik Aircraft Industries Karlovy Muselovi jen rok po bratrově zranění. Z firmy, ve které pracoval od roku 2006, dostal vyhazov. „Jde o diskriminaci spočívající v pronásledování mé osoby za uplatňování mých zaručených práv ve vyšetřování trestní věci mého bratra,“ uvedl před časem v žalobě.

Pachatel věděl, koho chce zabít

Podle něj se stal pro podnik nepohodlným poté, co poukazoval na konkrétní osoby, které za bratrovou nehodou mohly stát. Po výpovědi z práce žil jen s matkou a pracoval jen občas, což mu znemožňovalo platit nákladné sumy pro soukromé detektivy, od kterých chtěl získat odpovědi, kdo stojí za zmrzačením jeho bratra.

Poslední kapkou pro něj zřejmě bylo rozhodnutí soudu, které bratra namísto do opatrovnictví Karla Musely svěřilo Pavlově dceři. To Musela zřejmě nemohl přenést přes srdce a začal vymýšlet, jak se za výpověď a sourozencovo zmrzačení pomstít.

K masakru v areálu kunovické továrny došlo ráno 10. listopadu 2011. Karel Musela dorazil krátce před polednem do firmy, kde zrovna probíhalo zasedání představenstva, kterého se účastnilo zhruba patnáct osob. Musela měl ale zřejmě v hledáčku dvě konkrétní osoby.

Vrah střílel i na generální ředitelku firmy

I když se vyjednávači snažili s Muselou komunikovat, střelbě se jim zabránit nepodařilo. Pachatel střelnou zbraní usmrtil padesátiletého a dvaapadesátiletého muže, zasáhl do hlavy tehdejší generální ředitelku Aircraft Industries Ilonu Plškovou a poté zbraň obrátil proti sobě. Žena střelcovo řádění přežila a druhý den byla propuštěna z nemocnice.

„Nejednalo se rozhodně o střelbu na anonymní cíle. Nešlo o případ takzvaného šíleného střelce,“ uzavřel v minulosti státní zástupce Roman Kafka.

Video  Vražda v McDonald’s. Kdo zabil vlivného pražského podnikatele?  - Videohub
Video se připravuje ...

kdoasi ( 11. listopadu 2022 19:19 )

Ten hotentot, který psal článek, by si měl zopakovat gramatiku ZŠ👎

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání