Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

„Takhle umírají okupanti!“ Ukrajinci sestřelili ruský vrtulník i stíhačku, pilota zajali

Autor: Mii - 
5. března 2022
20:46

Ruská invaze Ukrajiny se na internetu odehrává doslova v přímém přenosu. Ukrajinské úřady neustále sdílejí úspěchy svých vojáků, videí sestřelených ruských tanků a letounů jsou desítky. Poslední záznam - sestřelený vrtulník okupantů, který skončil v plamenech - se rychle rozšířil po celém světě. A hned následovat další, podle serveru Ukrajinska pravda se Ukrajincům povedlo sestřelit stíhačku Suchoj Su-34 a zajmout jednoho z pilotů. Druhý zemřel.

„Takhle umírají ruští okupanti. Tentokrát ve vrtulníku! Sláva Ukrajině a jejím obráncům! Společně k vítězství!“ zní nejnovější příspěvek ukrajinského ministerstva obrany. U něho je připojené video, jak se Ukrajincům podařilo sestřelit ruský útočný vrtulník. Informace o tom, kdy a kde k incidentu došlo, chybí.

Video  „Takhle umírají okupanti.“ Ukrajinci se chlubí sestřeleným ruským vrtulníkem  - Reuters
Video se připravuje ...

Podobných příspěvků od začátku invaze ministerstvo sdílelo desítky. A není samo, sdílí je ukrajinský parlament, jednotliví velvyslanci… téměř všechny úřady a hodnostáři. Navíc ukrajinská armáda pravidelně zveřejňuje informace, kolik nepřátelské techniky a vojáků údajně zneškodnila, přičemž o svých ztrátách z řad bojovníků mlčí.

Poslední data – nelze je ověřit – zní 10 000 zabitých ruských vojáků,  269 tanků, 945 obrněnců či 39 letadel a 40 vrtulníků.

Zadržený ruský major, který bojoval v Sýrii

Server Ukrajinska pravda v sobotu odpoledne informoval i o dalším údajném úspěchu ukrajinské armády. Mělo se jí podařit sestřelit stíhačku Suchoj Su-34. Tento stroj Rusové nasazovali i do bojů například v Sýrii. K sestřelení mělo dojít v oblasti města Černihiv.

Ve videu, které se šíří po sociálních sítích, je vidět, jak se ze stíhačky katapultovali dva piloti. Jeden údajně zemřel, druhý - major jménem Krasnojarcev - byl zadržen a podstoupil výslech. Měl být také donucen říct „sláva Ukrajině“. Existuje i fotografie Krasnojarceva, jak stojí vedle prezidenta Sýrie Bašáda Asada, takže zřejmě v minulosti v Sýrii bojoval.

„Nic jste nevěděl?“ ptají se ukrajinští vojáci pilota na videu, načež odpověděl, že ne. „Tohle je vaše (ruských vojáků, pozn. red.) oblíbená fráze,“ odpověděli ukrajinští vojáci. Major by nyní podle Ukrajinců měl být postaven před mezinárodní tribunál, protože útočil na civilní cíle. 

Apokalyptické záběry z Kyjeva

Podle Velitelství informačních a kybernetických sil Armády ČR má ukrajinská armáda perfektní komunikaci. „Psychické zodolnění, zvýšení morálky, posílení rezistence, získání podpory. Způsob, jakým Ukrajina v informačním prostoru reaguje na ruskou invazi, je příkladem perfektně zvládnuté válečné komunikace,“ uvedlo velitelství na twitteru.

Podle něj se Ukrajině podařilo z informačního prostoru zcela vytěsnit ruskou propagandu. „Ukrajinská vláda a ozbrojené síly dokázaly mobilizovat nejen domácí veřejnost, ale i přispět k mobilizaci zahraničního publika,“ hodnotí kybernetická sekce české armády.

Klíčovým komunikačním kanálem se staly sociální sítě. „Oficiální účty ukrajinské vlády a armády intenzivně sdílí amatérské záběry od civilistů i vojáků přímo v místech bojů. Zejména na twitteru sledujeme válku doslova v přímém přenosu. Vidíme další revoluci ve válečném zpravodajství,“ popisuje velitelství.

Příspěvky navíc mají aktivizační prvek. „Apokalyptické záběry desítek ruských vrtulníků snášejících se na hořící letiště jen kousek od Kyjeva, doprovázené úzkostnými komentáři vyděšených obyvatel, pomohly vyvolat pocit bezprostředního existenciálního ohrožení. ‚Válka je za dveřmi a týká se všech. Je čas se bránit!'“ dodává česká armáda.

Válka Rusko vs. Ukrajina
22:13
17. 4. 2024

Vážení čtenáři, dnešní zpravodajství z války na Ukrajině končí, znovu se přihlásíme ve čtvrtek ráno. Dobrou noc.

22:00
17. 4. 2024

Ukrajinští činitelé v průběhu dopoledne postupně informovali o rostoucím počtu obětí i zraněných po ruském útoku v Černihivu. Předchozí informace hovořily o 16 zabitých a šesti desítkách zraněných. Lomako později napsal, že péči lékařů vyhledalo 78 lidí, přičemž 40 z nich muselo být hospitalizováno. Úřady zároveň uvedly, že čtvrtek bude v Černihivu dnem smutku.

21:38
17. 4. 2024

Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, ukrajinské nebe si zaslouží být stejně bezpečné, jako tomu bylo nedávno v Izraeli. Účastníkům summitu Evropské unie to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který se s nimi spojil prostřednictvím videokonference.

„Dnešní ráno začalo na Ukrajině dalším ruským teroristickým útokem. Zasáhli město Černihiv. Řízené střely byly namířeny proti civilním budovám. Poškozeno bylo mnoho domů a nemocnice, zcela zničen byl hotel. Lidé zůstali pod troskami. Celkem bylo zraněno více než 60 lidí, včetně dětí. Bohužel 17 lidí bylo zabito... a to se děje každý den,“ zahájil svou řeč před šéfy států a vlád Zelenskyj.

Video se připravuje ...
Další videa