Vrah ukryl těla dívek na skládce u Valašských Klobouk: Dopadli ho druhý den. Případ inspiroval film Smrt stopařek

Autor: dce, ČTK - 
9. 2. 2018
14:01

V časných ranních hodinách před 39 lety 9. února 1979 byl v bratislavské věznici popraven Miroslav Somora – muž, který inspiroval tvůrce známé socialistické detektivky Smrt stopařek. Somora, který se živil jako řidič nákladního auta, přitom nebyl ani před dvojnásobnou vraždou spáchanou v srpnu 1976 žádné neviňátko. Měl za sebou několik trestů za loupežná přepadení, krádeže a znásilnění, dokonce se mu podařilo utéct z věznice i léčebny.

Dvě hodiny po půlnoci 8. srpna 1976 požádaly Miroslava Somoru, 11 let ženatého otce dvou dětí, před nádražím v Trenčíně o svezení dvě dvacetileté dívky – Viera Kuklská a Tatiana Gangurová. Měly namířeno do Tater, kde chtěly strávit dovolenou. Do auta k němu ale nastupovat neměly… nevěděly, že Somora je na útěku z psychiatrické léčebny a den předtím znásilnil jinou stopařku, která mu také důvěřovala.

Když za Trenčianskou Teplou ženy usnuly, Somora vytáhl zpod sedadla masivní klíč na kola a začal s ním dívky mlátit. Poté, co po úderech do hlavy upadly do bezvědomí, vzal nůž a obě ubodal. Do žen bodal takovou silou, že nůž dokonce zlomil. Jednu z nich pak ještě znásilnil. Mrtvá těla potom odvezl na 30 kilometrů vzdálenou skládku u Valašských Klobouk, kde je zahrabal.

Díky pozornému muži, kterému přišlo divné, jak Somorův nákladní vůz Roman u skládky parkuje, byly ale mrtvoly hned odhaleny a vraha policisté dopadli o dva dny později. Somora v tu chvíli zrovna chtěl smýt z kabiny řidiče krev.

Policii při výslechu šokoval jeho ledový klid. „Ani moc nekřičely. Brzy zůstaly bezvládně ležet. Jedna na sedadle, druhá pod ním. Potom jsem vzal nůž, dlouhý asi 30 cm a začal obě ležící dívky bodat. Kam a kolikrát jsem bodl, si už nepamatuji,“ popsal.

V roce 1979 natočil podle této hrůzné události režisér Jindřich Polák svůj celovečerní snímek Smrt stopařek. Psychopatického vraha trpícího nezvladatelnou agresivitou vůči ženám ztvárnil „neokoukaný“ polský herec Marek Perepeczko a stopařky si zahrály Dagmar Patrasová a Jana Nagyová.

Doporučujeme
rentierskej ( 10. února 2018 00:33 )

pro duševně narušené, to jistě může být i "pokoukáníčko." v mém věku už dobře vím, kolik utrpení a bolesti to pro VŠECHNY zúčastněné muselo být (a stále je).

rentierskej ( 10. února 2018 00:27 )

kriminalistické sborníky jsem četl jako žák, když jsem měl možnost u spolužáků do toho nahlédnout. NEBYLY určeny pro (laickou) veřejnost. dnešní internet - a přístup k čemukoliv, tam je to jasné. ale jsem přesvědčen, že pro pozůstalé (i oběti), je to prostě nedůstojné. (být pozůstalým, tak běsním, jako čert).

naidka ( 9. února 2018 21:03 )

Fotky mohli aspoň rozostřit.

naidka ( 9. února 2018 21:01 )

"Kriminalistické sborníky" jsou k dostání v každém knihkupectví, na internetu jsou jich mraky.

nick55 ( 9. února 2018 20:26 )

Myslím, že se někdo z Plesku dostal ke Kriminalistickým sborníkům ( periodika pro potřebu policie )ne-li přímo ke spisům. Tohle se prostě nedělá a nesmí dělat! K tomu patří i různé v Plesku otiskované vzpomínky bývalých kriminalistů - tím jim nechci upřít jejich zásluhy na dopadení pachatele - tyhle hrůzné podrobnosti mají zůstat v archivech a ne jimi jitřit rány dosud žijících příbuzných !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud