Covid, nebo nachlazení? Omikronu předchází chrapot a noční pocení, v ČR řádí i jiné viry
Něco na vás leze? Jak poznat, zda se o vás pokouší covid, nebo jen obyčejná viróza? Vědci dali dohromady několik příznaků, které doprovázejí právě omikron.
Masivní vlně nové varianty koronaviru čelí Česko už od počátku tohoto roku. Protože má omikron obvykle mírnější projevy než předchozí delta, je také těžší ho odlišit od jiných viróz. Stále však platí, že pro rizikové skupiny obyvatel může být smrtící.
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v tuzemsku aktuálně cirkulují i adenoviry, rinoviry a běžné sezonní koronaviry. Je jich ale podstatně méně než případů omikronu.
„Nelze hovořit o dominanci žádného z respiračních virů s výjimkou SARS-CoV-2,“ uvádí SZÚ. Čistě statisticky je tak velká pravděpodobnost, že jakékoliv nachlazení, které se o vás pokouší, je právě omikron. I když ho doprovází jen běžné obtíže jako rýma, bolest hlavy či krku.
Covidové prsty
Existují i příznaky, které vám dají téměř jistotu. „Někteří pacienti ještě před propuknutím příznaků zažívají silné noční pocení. A to takové, že se musí kompletně převléknout,“ uvedl britský lékař Amir Khan. U 38 % nemocných pak byl prvním projevem omikronu chrapot. O nákazu koronavirem se také velmi pravděpodobně jedná, pokud příznaky zánětu dýchacích cest doprovodí i nevolnost nebo třeba průjem.
Někteří nakažení si stěžují na bolest spodních zad. Dalším signálem, že nemáte jen obyčejné nachlazení, jsou kožní projevy. Typické jsou tzv. covidové prsty, kdy špičky prstů zčervenají a otečou kvůli poškození drobných cév. Tento problém postihuje zejména mladé lidi.
Někdy se na těle také vyskytne vyrážka připomínající kopřivku při alergii. Objevit se může i „pálení“ či bolest kůže bez zjevného poškození. Naopak téměř vymizela ztráta čichu, kterou nyní trpí jen asi 10 % všech nemocných.
Přibývá nemocných dětí
Masivní šíření omikronu znamená i více dětí ve vážném stavu v nemocnicích. Od počátku letošního roku do pátého února jich bylo s koronavirem hospitalizováno 705. Loni ve stejné době to přitom bylo jen 251 dětí. Na vině je nejen extrémní virová nálož mezi námi, ale i záněty průdušek, které omikron vyvolává. Rostou navíc i počty dětí, u nichž se po nákaze projeví nebezpečný postcovidový syndrom PIMS. Ty se ale do statistik covid pozitivních nedostanou, neboť problémy se objevují i měsíc po překonání nemoci.
Falešně negativní testy
U očkovaných a lidí, kteří covid dříve prodělali, často vychází i po propuknutí symptomů antigenní testy jako falešně negativní. Tělo totiž na virus reaguje rychleji. Je třeba to brát v úvahu a otestovat se i po pěti dnech od začátku obtíží.
Nebezpečnější varianta na vzestupu?
BA.2 je nakažlivější a obchází protilátky
Hrozba na obzoru? Varianta BA.2 je podle japonských vědců až 1,4krát nakažlivější než původní omikron. A navíc je agresivnější a neochrání nás ani protilátky. Brzy poté, co se začal šířit omikron, vědci označovaný jako BA.1, se od něj oddělila další varianta – BA.2. Ta už nyní převládla na severu Evropy. Japonští výzkumníci z univerzity v Kóbe nakazili novou variantou laboratorní křečky. A výsledky nejsou příliš povzbudivé.
Virus se šířil rychleji než prvotní omikron a také se rychleji množil na sliznici dýchacích cest. Před propuknutím nemoci nechrání ani vakcína, ani předchozí prodělání covidu. A to ani varianty omikron. „Experimenty s použitím křečků také ukazují, že BA.2 je více patogenní než BA.1,“ uvádí japonští výzkumníci. Přesto se zatím zdá, že smrtnosti delty nedosáhne.
hotovosti a jednou světovládou s jednou světovou bankou a jedinou virtuální měnou, každý bude plně ovladatelný. Disidenti budou odříznuti od finančních prostředků.
Vrcholní politici slouží globalistům: Koronavirová opatření – covid pasy – jako metoda pro zaznamenávání pohybových, kontaktních a spotřebních informací, jsou pouze předzvěstí. V brzké době si také všichni projdeme klimatickým lockdownem. Lidé budou také tolerovat „energetickou transformaci“ s neustálými výpadky proudu a následnými sociálními otřesy.Následovat bude zavedení „nepodmíněného základního příjmu“ pro spotřební účely. Vyvlastnění je jeden z hlavních cílů globalistů. Pokud nemáte nic, nemáte prakticky co ztratit.