Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Ministerstvo zruší diskriminační PCR testy. Prokazovaly i omikron, který převládl

Autor: ČTK - 
27. ledna 2022
21:55

Ministerstvo zdravotnictví od pondělí zruší podrobnější vyšetřování pozitivních vzorků tzv. diskriminačními PCR testy, které mohou ukázat podezření na některou z variant koronaviru. Vyplývá to ze zveřejněného zrušení mimořádného opatření. V současné době se tak vyšetřují všechny vzorky u lidí s příznaky. Kvůli plošnému rozšíření varianty koronaviru omikron už nejsou nezbytné, jejich zrušením se uvolní kapacity testování.

Podíl pozitivních vzorků, které mají laboratoře znovu vyšetřit touto metodou, se různými mimořádnými opatřeními měnil od loňského listopadu několikrát. Do prosince se takto vyšetřovalo 30 procent vzorků, poté desetina a od 26. prosince, kdy se začala šířit varianta omikron, u všech vzorků pacientů, kteří měli příznaky nemoci.

„Na základě skutečnosti, že varianta omikron v současnosti představuje 95 procent všech nově laboratorně potvrzených případů onemocnění covid-19, není dále účelné ponechávat pro poskytovatele zdravotních služeb provádějících laboratorní vyšetření na přítomnost viru metodou RT-PCR povinnost provádět diskriminační PCR vyšetření u definované skupiny pozitivních vzorků,“ píše se v odůvodnění.

Diskriminační PCR je opakovaný PCR test, při kterém se výsledky srovnávají s průběhem testu, který mají různé varianty koronaviru uložené do mezinárodní databáze. Podle pondělní zprávy Státního zdravotního ústavu je podíl omikronu už 95 procent a objevuje se už také nová podvarianta BA.2, která se rozšířila v Dánsku a Švédsku.

Video  Novinky z vlády: 30 dní po covidu žádná karanténa a omezení platnosti očkovacích certifikátů  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Část vzorků, u kterých diskriminační PCR odhalilo podezření na variantu omikron, laboratoře posílají do vybraných laboratoří na tzv. celogenomovou sekvenaci. Až toto vyšetření určí variantu koronaviru definitivně, výsledky jsou známé za jeden až tři týdny. Za posledních 30 dní bylo takových sekvenací provedeno asi 1500.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes na dotaz ČTK řekl, že denní kapacita PCR testů v Česku je asi 200.000 za den. Odhalit může až 120.000 pozitivních vzorků. Ve středu, kdy přibylo zatím nejvíc pozitivních testů od začátku pandemie, bylo PCR testů asi 135.000. Ukázaly více než 54.600 osob, u kterých se nákaza prokázala poprvé, a více než 4900 opakovaně pozitivních.

Video  Tisková konference ministra zdravotnictví Vlastimila Válka k vakcíně společnosti Novavax a epidemickým opatřením. (27.1.2022)  - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...

hafblaf ( 28. ledna 2022 14:13 )

Všichni už jsou GoGo, (opět nová varianta), asi to chce HuHu koktejl.

Ljubaa2 ( 28. ledna 2022 14:03 )

Přesně toto se ptam uz delší dobu. Proč se mam testovat, kdyz mi nic neni? at se testují lidi, co maji priznaky.

gnr54 ( 28. ledna 2022 10:40 )

Může mi někdo vysvětlit, proč se testují zdravé lidi? Co to je za šund, když je člověk zdraví a ukáže mu test, že je pozitivní. Dříve se testoval jen nemocný člověk, proč teď je to jinak. Musí v tom být jenom a jenom prachy. Hrozná doba.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud