Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Speciální vakcína proti omikronu nejspíš nebude nutná. Velmi dobrá zpráva, říkají vědci

Autor: amb - 
19. února 2022
13:41

Výzkumníci ze společnosti Moderna a Pfizer vyvíjí vakcínu proti koronaviru, která má chránit specificky před variantou omikron. Důvodem jsou případné další varianty tohoto typu a také snižující se účinnost současných posilovacích dávek. Studie na opicích ale ukázala, že speciální očkování proti omikronu se tolik neliší od toho „běžného“ a možná tak nebude potřeba.

Výzkum provedený na opicích porovnal účinnost posilovací dávky očkování proti covidu-19 s injekcí, která byla vyvinutá speciálně pro variantu omikron. Žádné významné rozdíly v ochraně ale vědci podle agentury Reuters nezaznamenali. Znamená to, že možná nebude nutné očkovat dávkou specifickou pro omikron. To je dobrá zpráva, protože výzkumníci nemusí zásadně předělávat současný „booster“, aby se z něj stala vakcína proti variantě omikron.

Studie se zúčastnily opice se dvěma dávkami očkování, kterým byla o devět měsíců později od druhé dávky podaná posilovací injekce. Některé dostaly třetí vakcínu od společnosti Moderna, která byla stejná jako dvě předchozí. Jiným bylo aplikované posilovací očkování vyvinuté speciálně proti variantě omikron. Následně výzkumníci sledovali imunitní reakce zvířat poté, co je vystavili koronaviru.

Ukázalo se, že oba typy vakcín vyvolaly srovnatelnou odezvu organismu opic. U obou fungovala ochrana vůči různým mutacím covidu stejně. Důvodem může být to, že obě tyto vakcíny jsou „zkříženě reaktivní“, tedy fungují proti různým variantám koronaviru. Podobné výsledky vykazovala injekce od Moderny vyvíjená pro jihoafrickou variantu beta, která se objevila v říjnu roku 2020 a následně se rozšířila do 40 států světa.

Společnosti Moderna a BioNTech/Pfizer tak začaly testovat očkování specifické pro omikron na lidech. Výkonný ředitel Pfizeru už dříve uvedl, že vakcína specifická pro omikron by měla být vyvinutá do března. Zdá se ale, že to bude u lidí fungovat podobně, reakce opic jsou podle vědců výmluvné. Výhodou opic je ale to, že jim mohou výzkumníci dát posilovací dávku vakcíny, poté je virem nakazit a změřit imunitní reakce, což u testovaných lidí nejde.

Moderna i BioNTech/Pfizer už dříve řekly, že třetí dávka očkování dobře chrání proti rychle se šířící variantě omikron, zatímco s pouhými dvěma vakcínami je stupeň ochrany nízký. Diskutuje se ale o tom, jak dlouho ochrana proti omikronu po posilovací vakcíně trvá. To je i jeden z důvodů, proč vědci nový typ vakcíny speciálně proti variantě omikron vyvíjí.

„Chceme dosáhnout něčeho, co bude představovat mnohem mnohem lepší ochranu před infekcemi. Protože ochrana před hospitalizací a těžkou nemocí je teď dobrá, pokud máte, řekněme, třetí dávku současných vakcín,“ řekl začátkem roku výkonný ředitel Pfizeru Albert Bourla. Naopak odborný poradce Bílého domu Anthony Fauci se v prosinci loňského roku nechal slyšet, že posilovací dávky namířené přímo na omikron nejsou potřeba. 

Dalším důvodem byl například případ, že by se varianta omikron nadále vyvíjela do dalších mutací. Pokud speciální vakcína nebude potřeba, farmaceutická firma je připravena alespoň částečně zásobovat některé země v nouzi.

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro 4.dávky a sezóny covidu  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud