Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Ministr Válek o rozvolnění: Uleví studentům a zaměstnancům. Do restaurací i neočkovaní?

Aktualizováno -
29. ledna 2022
15:49
Autor: jn, vr, ryc - 
29. ledna 2022
12:30

Opravdové rozvolnění pro celou republiku by mohlo přijít v březnu či dubnu – na tom se shodla vláda. Částečnou úlevu – zřejmě ve formě méně častého testování – mohou některé skupiny pocítit už v polovině února. „Budeme vyhodnocovat situaci. Pokud nepřijde další vlna, tak přijde na řadu rozvolnění,“ potvrdil pro Novinky.cz v sobotu mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

„Tento týden bude počet nákaz u studentů a žáků lehce narůstat, pak už začne klesat. Totéž u zaměstnanců. Pak se posune do kategorie 65+. Já se domnívám, že budeme moci ulevit studentům a zaměstnancům někdy v půlce února a víc se soustředit na ochranu seniorů,“ řekl Blesku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Je nezbytně nutná třetí dávka, pokud druhá dávka byla dříve, než před 9 měsíci. Všichni očkovaní před 7. květnem by měli dostat posilující dávku. Ono jich není moc, ono jich je nějakých 200 tisíc, ale i ti by měli co nejrychleji přijít na tu posilující dávku,“ apeluje Válek.

„Tady bylo opatření EU, které platí, že od 1. února země EU vypínají certifikát, přestává platit certifikát po 9 měsících od 2. dávky, pokud nedostanete posilující dávku. U nás to mělo být zavedeno od 1. ledna, předchozí vláda to připravila, já jsem ho zrušil, aby byl ještě prostor, aby ti občané mohli dostat posilující dávku. Nakonec jsme u nás tu platnost posunuli o 14 dní do půlky února, ale pořád je prostor na posilující dávku. Posilující dávka pro ty, co mají 2. dávky, je nejlepší cesta, jak na sto procent zabránit vážnému průběhu onemocnění,“ poznamenal ministr.

Přibylo opakovaných nákaz

V Česku přitom jasně převládla varianta omikron. Nakazit se koronavirem znovu? Dříve výjimka. Právě omikron to však změnil. Včera hlásily hygieny 16 248 reinfekcí!

Dříve představovaly opakované nákazy jen setiny či desetiny procenta celkového počtu pozitivních testů. Na přelomu roku, tedy v době, kdy do Česka vtrhl omikron, ale začal jejich počet prudce růst. Protilátky po prodělaných předchozích variantách covidu už před nákazou omikronem nechrání.

Video  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o vývoji nákazy variantou omikron v populaci.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

Čtvrtečních 16 248 reinfekcí tvoří téměř třetinu všech pozitivních testů, je to také vůbec nejvyšší počet opakovaných nákaz vykázaných za den od začátku pandemie (kvůli vysokému počtu testů ale do tohoto čísla spadly i některé reinfekce z minulých dní). Po 60 dnech

„Za reinfekce považujeme opakované, potvrzené, symptomatické onemocnění covidem-19, kde mezi první a druhou epizodou onemocnění uběhlo šedesát nebo více dnů,“ uvádí Státní zdravotní ústav. Nejčastěji onemocněli podruhé lidé ve věku 40 až 50 let, přičemž většina z nich covid prodělala už v roce 2020. Nejvíc druhých nákaz hlásí Středočeský kraj.

Válkovi jde o „bezpečný normál“. A do hospod i neočkovaní?

O rozvolnění již ministr Válek mluvil i v průběhu tohoto týdne. „V půlce února budeme vědět přesné vyhodnocení vývoje situace a tím pádem budu moci na vládě navrhnout, jak dál. To, jak dál, bude 1. březen, nebo 1. duben. Zdá se, že se ta opatření daří ještě lépe, než jsem doufal a pak by to mohl být 1. březen,“ avizoval na tiskovce ve Sněmovně.

„Musíme udělat všechno pro to, abychom se postupně vraceli do bezpečného normálu, ne do normálu, kdy může vzniknout další nějaká vlna. Pokud budu mít jistotu, že ten bezpečný normál jsme schopni nastavit od 1. března, bude od 1. března, pokud od 1. dubna, bude od 1. dubna, ale jaro chci přivítat v normálu,“ vzkazoval Válek.

„Vím přesně, jak vše bude probíhat do konce února a co bude v březnu, první informace o dalších krocích se dozvíte ve středu po vládě,“ vzkázal pak v sobotu přes SMS serveru Novinky.cz, podle kterého by do restaurací nově mohli i neočkovaní.

Po vzoru Rakouska

„Pokud se nebude situace zhoršovat, tak přijde rozvolnění, nechci ale spekulovat od jakého data. Lze to nicméně očekávat v nedaleké době,“doplnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Je přitom možné, že vláda bude postupovat po vzoru sousedního Rakouska, kde dojde již v únoru k rozvolnění, ačkoliv i u sousedů rostou počty případů kvůli řádění omikronu.

Od 5. února se zavírací hodina restaurací a dalších podniků posune z dosavadních 22:00 na půlnoc. Týden poté přestane platit omezení, které návštěvu obchodů - s výjimkou těch se základními potřebami - povolovalo jen očkovaným nebo vyléčeným. Nově bude nakupujícím stačit respirátor třídy FFP2.

Od 19. února přestane platit stejné omezení v gastronomii a turismu. Nově bude při návštěvě restaurace nebo hotelu vedle potvrzení o očkování či vyléčení možné předložit negativní PCR test, který nebude starší než 48 hodin, nebo test antigenní, ne starší než 24 hodin.

Video  Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek o nutnosti třetí posilující dávky vakcíny proti covid-19.  - Jiří Nováček
Video se připravuje ...

Hana Mareckova ( 31. ledna 2022 01:25 )

http­s://ww­w.tm­z.co­m/2022­/01/20­/ade­le-cancels-vegas-residency-covid-delays/

Hana Mareckova ( 31. ledna 2022 01:12 )

Zpevacka Adele nedavno musela zrusit koncert v Las Vegas. Polovina jejiho plne naocko tymu chytla covid. Musela zrusit cely koncert. Vstupenky na jeji koncert staly od $80- $500 i vice.

The joke is on them now!

https://www.the-sun.co­m/en­terta­inmen­t/4520­147/a­dele-concerts-explosive-rows/

jardavozembouchak ( 30. ledna 2022 04:15 )

A kdo vám vydělal na důchod? Vy nemakacenko?

jardavozembouchak ( 30. ledna 2022 04:14 )

A proč se musíte nutně sezrat zrovna v hospodě?

jardavozembouchak ( 30. ledna 2022 04:13 )

Dokud budou lidé b.l.b.i a myslet si, že JIM se to nemůže stát, tak se toho svinstva nezbavíme. A žádná nařízení nepomohou, chce to fakt jen používat tu kedlubnu na krku.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa