Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

BioNTech představil „přenosné laboratoře“ pro výrobu vakcíny. Mají pomáhat v Africe

Autor: ČTK, sova - 
18. února 2022
12:01

Výrobce nejpoužívanější covidové vakcíny na světě ve středu představil plány pro zahájení produkce očkovacích látek v Africe. Německá firma BioNTech za tímto účelem vyvíjí přenosné laboratoře, které by se skládaly ze šesti propojených „kontejnerů“. Ve standardizovaných malých továrnách s názvem BioNTainer by se mohly vyrábět i vakcíny proti jiným nemocem než covid-19.

BioNTech, jehož covidová vakcína vznikala ve spolupráci se společností Pfizer, iniciativu kolem rozšíření produkce do Afriky představil na akci v německém Marburgu za účasti představitelů několika afrických zemí. Podle zpravodajské společnost BBC zatím zájem o projekt projevili prezidenti Senegalu, Ghany a Rwandy.

Německá společnost plánuje své kontejnerové laboratoře dodávat bezplatně, stejně jako syrové materiály a informace o výrobních postupech. Na hostitelské zemi by pak bylo zajištění pozemku, personálu a spolehlivého připojení na vodovod a elektřinu, jakož i plnění vyrobeného přípravku do ampulí.

„Nové obzory pro globální vakcínovou rovnost“

Zařízení BioNTainer má dvě patra, každé tvořené třemi kontejnery připravenými na převoz a následné spojení. Celá dvoupatrová struktura sice nevyhlíží příliš zajímavě, píše BBC, ovšem podle expertů mohou dvě tyto „skládací“ laboratoře vyprodukovat za rok až 50 milionů dávek vakcín.

Iniciativa počítá s tím, že očkovací látky vyrobené v těchto zařízeních budou sloužit potřebám afrických zemí a budou prodávány za cenu odpovídající výrobním nákladům. Podle webu Politico bude první jednotka BioNTainer doručena ve druhé polovině roku a samotná výroba by v ní pak mohla začít o rok později. BBC ovšem píše až o roku 2024, přičemž jako adepty na zahájení produkce vidí Rwandu, Senegal a také Jihoafrickou republiku.

Prezident Rwandy Paul Kagame uvedl, že nově představený výrobní systém „otvírá nové obzory pro globální vakcínovou rovnost“. O nerovnosti v přístupu k vakcínám se dnes mluví především v souvislosti s očkováním proti covidu-19, které v Africe nezahájila ani pětina obyvatel, zatímco v dalších světadílech je proočkovanost i nad 70 procenty. BioNTech si nicméně od svého projektu slibuje i výrobu jiných vakcín, například proti malárii.

Kapacita výroby očkovacích látek v Africe bude zřejmě tématem i při summitu Evropské unie a Africké unie, který je ve čtvrtek a v pátek na programu v Bruselu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že EU plně podporuje ambici afrických zemí posílit výrobní možnosti a že na podporu tohoto cíle vyčlenila miliardu eur (přes 24 miliard Kč).

Video  Jděte na booster, apeluje Válek. Vakcinolog zmínil výhled pro 4. dávky a sezony covidu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud