Omikron není zase taková legrace, varuje lékař. Těžkých zápalů plic přibývá
Rekordní počty nově nakažených sice zatím neznamenají také rekordní počty hospitalizovaných, přesto pacientů s covidem v nemocnicích přibývá. Nákaza se dostala mezi seniory. Těžký průběh mají stále ze 70 procent neočkovaní.
V pondělí bylo hospitalizovaných s covidem 3413, ještě před týdnem jich nemocnice hlásily 2833. Proč začalo pacientů s komplikacemi nákazy přibývat až teď? Nejdříve se omikron šířil mezi mladými lidmi a mezi zranitelnou starší generaci dorazil se zpožděním 10 až 14 dnů.
„To šíření začalo ve chvíli, kdy vysoce nakažlivá varianta omikron dosahovala výrazné dominance, přesně po 24. lednu. Dnes je už virová nálož v seniorní populaci poměrně vysoká, za sedm dní je to přes 720 záchytů,“ vyčíslil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.
Vracejí se i vážné komplikace
„Zjednodušeně se dá říci, že v těchto dnech zátěž v seniorní populaci kulminuje a začíná se to bohužel propisovat do nemocnic,“ vysvětlil pro Radiožurnál a dodal, že počty lidí, kteří skončí na lůžku ve zdravotnickém zařízení, mají potenciál v tomto týdnu ještě dál růst. A vracejí se i vážné komplikace.
„Znovu se začínají objevovat rozsáhlé covidové zápaly plic. Zdá se, že omikron není zase taková legrace,“ informoval ředitel Nemocnice Slaný a interní lékař Štěpán Votoček.
Na JIP převážně neočkovaní
Podle šéfa zdravotnických statistiků v nejvíce postižených regionech začíná růst i zátěž jednotek intenzivní péče. „Není to tak významné, zejména díky očkování, ale bohužel právě v těch nejtěžších stavech, které také nejvíce zatěžují zdravotnická zařízení, je stále přes 70 procent pacientů, kteří nejsou očkováni. A to je právě to riziko současného vývoje,“ řekl Dušek.
To Vase sdeleni ma silne peiorativni nadech a zaroven je projevem dilatantstvi. Podle tiskoveho zakona obcan kdyz prijde nekdo od tisku ho nemuze vyhodit nebo poslart do prxxxx