Středa 9. října 2024
Svátek slaví Štefan / Sára, zítra Marina
Oblačno, déšť 18°C

Omikron není zase taková legrace, varuje lékař. Těžkých zápalů plic přibývá

Autor: mka - 
9. února 2022
17:23

Rekordní počty nově nakažených sice zatím neznamenají také rekordní počty hospitalizovaných, přesto pacientů s covidem v nemocnicích přibývá. Nákaza se dostala mezi seniory. Těžký průběh mají stále ze 70 procent neočkovaní.

V pondělí bylo hospitalizovaných s covidem 3413, ještě před týdnem jich nemocnice hlásily 2833. Proč začalo pacientů s komplikacemi nákazy přibývat až teď? Nejdříve se omikron šířil mezi mladými lidmi a mezi zranitelnou starší generaci dorazil se zpožděním 10 až 14 dnů.

„To šíření začalo ve chvíli, kdy vysoce nakažlivá varianta omikron dosahovala výrazné dominance, přesně po 24. lednu. Dnes je už virová nálož v seniorní populaci poměrně vysoká, za sedm dní je to přes 720 záchytů,“ vyčíslil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Vracejí se i vážné komplikace

„Zjednodušeně se dá říci, že v těchto dnech zátěž v seniorní populaci kulminuje a začíná se to bohužel propisovat do nemocnic,“ vysvětlil pro Radiožurnál a dodal, že počty lidí, kteří skončí na lůžku ve zdravotnickém zařízení, mají potenciál v tomto týdnu ještě dál růst. A vracejí se i vážné komplikace.

Znovu se začínají objevovat rozsáhlé covidové zápaly plic. Zdá se, že omikron není zase taková legrace,“ informoval ředitel Nemocnice Slaný a interní lékař Štěpán Votoček.

Na JIP převážně neočkovaní

Podle šéfa zdravotnických statistiků v nejvíce postižených regionech začíná růst i zátěž jednotek intenzivní péče.Není to tak významné, zejména díky očkování, ale bohužel právě v těch nejtěžších stavech, které také nejvíce zatěžují zdravotnická zařízení, je stále přes 70 procent pacientů, kteří nejsou očkováni. A to je právě to riziko současného vývoje,“ řekl Dušek.

Video  Imunolog Hořejší o riskantním rozvolňování: Vláda volí ekonomiku před plnými špitály  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 9. února 2022 20:06 )

To Vase sdeleni ma silne peiorativni nadech a zaroven je projevem dilatantstvi. Podle tiskoveho zakona obcan kdyz prijde nekdo od tisku ho nemuze vyhodit nebo poslart do prxxxx

1pravda1 ( 9. února 2022 19:53 )

moji známí mají omikron - sice nejsou v nemocnici, ale je jim zle, únava, schvácenost, pocení, rýma... žádná chřipečka to není, nechápu neočkované seniory - na co čekají?

rodriges ( 9. února 2022 18:08 )

stenózy u lidí nad 55 let ve Velké Británii je kolem 1,5%, což představuje již zmíněný absolutní počet 300 tisíc pacientů.

Z tohoto počtu je kolem 199 tisíc (68%) v pokročilém stadiu a 92 tisíc (32%) v asymptomatickém stadiu, u kterých se onemocnění zjistí, až když podstoupí screeningové vyšetření, případně testy na jiné onemocnění srdce.

Při aortální stenóze zpočátku pacienti nepociťují žádné příznaky, později v pokročilejším stadiu se mohou rozvinout bolesti na hrudi, lapání po dechu, závratě, točení hlavy nebo mdloby. V nejzávažnějších případech může onemocnění vést k život ohrožujícímu selhání srdce.

Při zhoršení příznaků pacienti potřebují operaci srdce a výměnu chlopně. Bez operace se stav obvykle dramaticky zhorší, eventuálně způsobí smrt.

Vědci uvádějí, že momentálně nedokážou ověřit, nakolik jsou statistická data o výskytu a prevalenci tohoto onemocnění v britské populaci dostatečná a proto by se k jejich zjištěním mělo přistupovat s obezřetností.

„Závěrem chceme uvést, že podle studie je pokročilá forma aortální stenózy v populaci nad 55 let poměrně rozšířená,“ uvádí výzkumníci.

„Bez adekvátní detekce a intervence jsou vyhlídky těchto lidí poměrně pochmurné.“

Může být očkování proti Covid-19 příčinou dramatického nárůstu onemocnění?

V celém článku v deníku The Guardian nezazněla ani jednou zmínka, zda jednou z příčin tohoto stavu nemohou být vakcíny proti covidu.

Je totiž velmi zvláštní, že o tomto onemocnění se dosud téměř vůbec nemluvilo. Začalo se o něm mluvit teprve teď, když po masovém očkování populace proti Covid-19 přibývají ve velkém infarkty, mrtvice, myokarditidy (záněty srdce) či úmrtí sportovců kolobujících v přímém přenosu na hřištích.

Snaží se mainstream média podobnými články zakrýt možnou skutečnou příčinu dramaticky se zvyšujícího počtu kardiovaskulárních onemocnění?

Andrew Gregory

theguardian.com / thetrut­hsee­ker.co­.uk

rodriges ( 9. února 2022 18:07 )

Podle nové studie má v současnosti ve Velké Británii téměř 300 000 lidí závažné onemocnění srdce zvané aortální stenóza (zúžení aortální chlopně). Jedná se o potenciálně smrtelné onemocnění.

Britský systém veřejného zdravotnictví (NHS) bude mít během příštích několika let vážný problém postarat se o takové množství pacientů vyžadujících zdravotní péči. Očekává se přitom, že jejich počty ještě porostou.

Pokud se jim nedostane adekvátní péče, více než polovina pacientů s pokročilým stadiem onemocnění aortální chlopně zemře v průběhu následujících 5 let.

Zjištění studie byla publikována ve speciální sekci „Otevřené srdce“ Britského Medicínského Žurnálu (BMJ).

Podstata a průběh onemocnění

Aortální stenóza je onemocnění, kdy aortální chlopeň, která je hlavní výstupní chlopní na srdci ztuhne, nebo se zúží. Jinými slovy, nedokáže se otevírat a zavírat v plném rozsahu, čímž dochází ke snížení nebo blokování krve vycházející ze srdce do aorty a dále do celého těla.

U většiny pacientů probíhá toto onemocnění v tichosti. Příznaky se začnou objevovat až v pokročilém stádiu.

Vezmeme-li v úvahu stárnutí populace, je pravděpodobné, že množství případů zmíněného onemocnění nejsou zatím diagnostikovány, přičemž včasná léčba by jim mohla pomoci.

Provedená studie zahrnovala výzkumníky přímo z NHS Anglie, Univerzity v Glasgowě, Univerzity v Southamptonu, Univerzity Notre Dame v Austrálii a také kardiologů a chirurgů z Manchesteru, Sheffieldu a Edinburghu.

„Podle našich poznatků, jde o první studii, která specificky odhadla zátěž pokročilého symptomatického stádia tohoto onemocnění u britské populace,“ uvádí autoři studie.

„Její výskyt je nejvyšší u stárnoucí poválečné generace, takzvaných „baby boomers“. Odhadujeme, že momentálně žije s tímto potenciálně smrtelným onemocněním kolem 300 tisíc lidí. Uvedený počet však daleko přesahuje kapacity veřejné sítě nemocnic ohledně screeningu, třídění a léčby.“

Vědci předpovídají, že výskyt aortální st

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa