Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Jsme už za vrcholem vlny omikronu? Prymula přidal optimistický výhled na další týdny

Autor: M. Kalkusová - 
9. února 2022
05:00

Můžeme se těšit, že začal ústup omikronu? V neděli u nás přibylo 9060 případů nákazy koronavirem, o týden dříve přitom údaje hlásily 23 934 nakažených. V pondělí to bylo 29 476 případů koronaviru. Je to podobné jako před týdnem, kdy jich bylo pouze o 31 méně. Méně se ale i testuje.

Ze 33 302 testů bylo v neděli pozitivních 37,79 procent. O týden dříve bylo provedeno testů zhruba dvakrát tolik, 62 607, a z nich covid potvrdilo skoro 60 procent. V úterý, kdy statistiky ministerstva zdravotnictví zaznamenaly nejvíce nakažených za den od začátku pandemie, tedy 57 228, bylo testů provedeno 154 800 a ty pozitivní tvořily 47 procent.

Za kulminací?

Je to tedy náznak, že vlna varianty omikron je za svým vrcholem, nebo jde jen o statistickou odchylku způsobenou nízkým počtem testů a tím, že šlo o víkendový den? „Už je vidět určitý pokles. Zřejmě jsme se dostali za kulminační bod, zatím ten pokles není nijak výrazný,“ řekl Blesku epidemiolog Roman Prymula s tím, že v sobotu bylo zase případů o něco více, konkrétně 23 996, a záleží i na tom, kdy se lidé rozhodnou na test jít. „To, že jich je méně, může znamenat, že tam nebyly žádné klinicky závažné případy. Ti, co se cítí jen nepatrně fyzicky špatně, to mohou odložit, stejně jako ti, co byli jen v kontaktu s nakaženým,“ uvažoval Prymula.

Postupný pokles

Podle něj už by čísla nakažených měla jít dolů. „V některých regionech jsme už určitě za vrcholem té vlny, v některých to ještě přichází. Takže zatím ten pokles nebude nijak dramatický, ale podle mého názoru by to mělo postupně klesat v následujících dvou až třech týdnech,“ uzavřel nadějně epidemiolog.

Omikron dominuje

Dominantní variantou koronaviru v Česku zůstává omikron, výskyt přesahuje 95 procent všech pozitivních vzorků. Na jeho rozpoznání pomocí testů podle odborníků nemusí stačit jen výtěr z nosu, doporučuje se provádět vždy odběr výtěrem i z krku.

„Dochází k situacím, kdy PCR test je negativní, přestože je antigenní test pozitivní, vyšetřovaný přitom ví, že byl v možném kontaktu s virem, a klinické symptomy naznačují covid-19. V případě vodnaté rýmy dochází k trvalému odplavování viru, proto je dobré setřít důkladně krk. U očkovaných může být také období jasné pozitivity opravdu krátké a koncentrace viru na sliznicích velmi nízká. Důležité je před odběrem dvě hodiny nejíst, nepít, nekouřit, nežvýkat, nepoužívat nosní kapky nebo kloktadla a ústní vody,“ vysvětluje doktorka Helena Jiřincová ze Státního zdravotního ústavu.

Video  Imunolog Hořejší o riskantním rozvolňování: Vláda volí ekonomiku před plnými špitály  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Uživatel_5375963 ( 9. února 2022 14:42 )

Ale očkovaný není ani jednou.

holahej ( 9. února 2022 09:28 )

Byl to nejrozumnější ministr i vzděláním na svém místě. K prodlouženému jednání po 10 hodině se zavřená hospoda bez účasti veřejnosti hodila nejlépe, jen blbec by si vodil spolupracovníky domů nebo do parlamentu.

vaber ( 9. února 2022 09:25 )

celé to divadlo s kovidem už splnilo účel a tak některé země se o nemoc přestaly zajímat,
očkování ,opatření a všechny ty zasluhy lékařů a odborníků jsou jen divadlo ,důležité je, že si některé země a mnoho lidí nahrabalo hodně peněz a plebs už pocítil na zdražování ,kdo to vše zaplatí,
kdyby se nechal nemoci volný průběh bylo by zemřelých úplně stejně, to ale odborníci nepřiznají

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa