Pondělí 20. března 2023
Svátek slaví Světlana, zítra Radek
Oblačno, déšť 14°C

Dříve nebo později se omikronem nakazí všichni neočkovaní, říká epidemiolog. A zmínil promoření

Autor: ČTK - 
27. prosince 2021
11:42

Ve Spojených státech nadále roste průměrný počet nově infikovaných koronavirem a překonává vrchol letní vlny pandemie nemoci covid-19 způsobené variantou delta. Přibývající počty nových případů experti připisují variantě omikron a upozorňují, že zemi čekají těžké dva měsíce. Podle vládního experta Anthonyho Fauciho se USA vzhledem k současnému vývoji mohou brzy dostat do situace, kdy v zemi nezbyde v podstatě nikdo, kdo by nebyl očkovaný, nebo se nenakazil koronavirem. To by však podle něj mohlo pomoci dostat pandemii pod kontrolu.

Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) se nyní v zemi koronavirus prokáže v průměru u téměř 200 000 lidí denně, což je nejvíce od ledna. Křivka přitom stále strmě stoupá, podle listu The New York Times se daří odhalit o 83 procent více nových infekcí než před 14 dny.

Fauci v neděli varoval, že počty nově nakažených budou stoupat nejen v USA, ale také ve zbytku světa a že by se lidé neměli příliš uspokojovat zprávami o tom, že omikron možná způsobuje méně závažný průběh covidu-19 než dosud dominantní delta.

„Když máte mnohem, mnohem, mnohem více (nakažených) lidí s méně vážným průběhem, tak to může svým způsobem zneutralizovat pozitivní efekt toho mírnějšího průběhu,“ řekl Fauci v televizi ABC. V největším ohrožení jsou podle něj lidé, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19. V oblastech s nízkou proočkovaností hrozí kvůli vysoké infekčnosti omikronu v příštích měsících přetížení nemocnic i v případě, že varianta obecně způsobuje mírnější průběh onemocnění, řekl expert.

Podle Fauciho je představitelné, že se dříve nebo později všichni nakazí, nebo budou naočkovaní a dostali posilovací dávku. „Když se dostanete do takového bodu, tak pokud by se neobjevila velmi zvláštní varianta, která by obešla veškerou ochranu - což by bylo neobvyklé - tak se podle mého názoru můžeme dostat do situace, kdy budeme mít (pandemii) na stabilní úrovni,“ řekl epidemiolog.

Problémem je testování

Dopady nové vlny epidemie pocítily o uplynulém víkendu tisíce cestujících v USA. Aerolinky kvůli šíření nákazy u svých zaměstnanců musely zrušit přes 2000 letů, z toho v neděli 1200.

Americké úřady se nyní snaží co nejrychleji rozšířit testovací kapacity, jejichž nedostatek je pro mnoho lidí komplikací. Administrativa prezidenta Joea Bidena mimo jiné objednala půl miliardy testovacích sad, které hodlá od ledna zdarma distribuovat do domácností. „Zcela zjevně to musíme zlepšit,“ řekl k testování Fauci. „Myslím, že se věci velmi zlepší začátkem ledna, to nám ale nepomůže dnes nebo zítra,“ dodal.

Ve školách a podnicích rostou obavy z ochromení provozu kvůli výpadku velkého množství nakažených pracovníků. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí již před Vánoci zkrátilo doporučenou dobu karantény po nákaze pro zdravotníky z deseti dnů na týden. Stát New York pak pro pracovníky například ve vzdělávání, zdravotní péči, dopravě či v obchodech s potravinami za určitých podmínek povolil návrat na pracoviště již pět dnů po pozitivním testu na koronavirus.

Někteří státní činitelé varují své občany, aby se vyhýbali velkým sešlostem při oslavám Nového roku. Ministerstvo zdravotnictví státu Louisiana na twitteru napsalo, že se ve státu za poslední týden zdvojnásobil počet lidí s covidem-19 v místních nemocnicích a že se nákaza omikronem šíří na celém území státu.

Video  Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

diskutujici ( 29. prosince 2021 17:40 )

Nejenom neočko. Všichni, někdo víc, někdo míň. Očko, neočko, všechno je to jedno.

UFO1 ( 27. prosince 2021 21:46 )

Všichni se setkáme s virem a co dál?

Jirik-ta ( 27. prosince 2021 20:38 )

tak vidiš jsi mimo

Jirik-ta ( 27. prosince 2021 20:37 )

je konec s omicronem se setkáme všichni a bez vakcíny a většina asi vyjde bez následků. Prostě konec.

hafblaf ( 27. prosince 2021 18:54 )

Do Dikobrazu dobrý.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa