Koronavirus se mezi dětmi šíří třikrát více než mezi dospělými, ukázala data z Británie
Podle britského výzkumu se koronavirus rozšiřuje třikrát více mezi dětmi než v dospělé populaci. Vědci v rámci studie navíc předpověděli rapidní šíření nové varianty omikron, která se v zemi momentálně šplhá na dominantní pozici mnohem rychleji než delta v době, kdy za většinou nákaz stála nyní téměř už vymizelá varianta alfa.
Studie se zaměřila na šíření viru mezi 23. listopadem a 14. prosincem, zúčastnilo se jí bezmála 97 tisíc dobrovolníků. Podle dat z výzkumu pojmenovaného React-1 se za tu dobu nakazilo 4,47 procent žáků prvního stupně, tedy třikrát více než dospělých (1,41 procenta). Počet nově infikovaných mohl podle autorů studie snížit efektivní očkovací program.
Ještě před několika týdny se koronavirus nejvíce šířil mezi teenagery a dětmi na druhém stupni základní školy, výskyt viru ve věkové skupině se ale nedávno snížil na polovinu. Ještě větší pokles vědci zaznamenali u lidí starších 65 let, u kterých počet nových případů klesl o dvě třetiny.
Omikron sílí, pomohou posilovací dávky
Za zpomalováním šíření u zmíněných věkových skupin podle odborníků stojí očkování a posilovací dávky. „Dobrá zpráva je ta, že očkování náctiletých a boostery už přinesly slibné výsledky. Šíření mezi dětmi ve věku 12 až 17 let a lidí nad 65 se od začátku listopadu rapidně zpomaluje,“ řekl pro server Guardian vedoucí studie profesor Paul Elliott.
Posilovací dávky považuje za důležité i britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. „Nejnovější data z Reactu-1 představují další důkazy toho, že boostery nás chrání před mutací omikron,“ řekl ministr. „Nákazy se teď po zemi šíří velmi rychle, vy mezitím můžete třetí dávkou chránit sebe, své přátele, rodiny a společnost.“
Studie kromě šíření viru mezi malými dětmi odhalila i nečekaně rychlý „převrat“. Dosud dominantní mutaci delta během příštích týdnů bez pochyby svrhne omikron. Podle Elliotta navíc každý den roste pravděpodobnost nákazy omikronem místo deltou o 66 procent, tedy o 3,5 krát víc, než s jakou rychlostí indická mutace předháněla alfu.
„V porovnání s deltou roste zastoupení omikronu mnohem rychleji. Za prosinec znatelně vyrostl počet vzorků omikronu, což ukazuje nejen to, že omikron nahrazuje deltu, ale i to, jak rychle přibývají nové případy omikronu,“ dodal Elliott.
Do jedenáctého prosince bylo z 650 případů covidu-19 11 nákaz způsobených omikronem. Zbytek připadal na deltu.
to bude chtít vakcínu. Ale jakou? Je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu.