Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Varování vědců: Neočkovaní lidé, kteří prodělali deltu, zřejmě nemají ochranu před omikronem

Autor: sova, ČTK - 
23. prosince 2021
21:33

Neočkovaní lidé, kteří se nakazili koronavirovou variantou delta, nemají prakticky žádnou ochranu před infekcí v podobě omikronu, naznačují laboratorní studie. Rakouští vědci tak testovali krev pacientů odebranou lidem s prodělanou deltou a omikronem a měřili hladiny protilátek. Pouze jeden ze sedmi vzorků produkoval dostatek protiinfekčních proteinů k neutralizaci omikronu. Píše to britský Daily Mail.

To naznačuje, že samotná předchozí infekce neposkytuje prakticky žádnou ochranu proti nákaze vysoce virulentní variantou. Vědci se však domnívají, že lidé, kteří trpěli covidem, budou mít stále určitou ochranu před vážným onemocněním.

Studie protilátek se zaměřují na jednu velmi specifickou část imunitní reakce na covid-19 a neberou v úvahu imunitu T-buněk a B-buněk, které jsou životně důležité pro ochranu před závažným onemocněním, ale obtížněji měřitelné.

Recept na superimunitu? Prodělaná nemoc a třetí dávka

Většina vědců se domnívá, že lidé, kteří prodělali covid-19, stále požívají určitou ochranu před vážnými následky. Je ale známo, že imunita po šesti měsících výrazně klesá.

Nejnovější studie Lékařské univerzity v Innsbrucku naopak zjistila, že pokud lidé s prodělanou deltou dostanou vakcínu, stanou se „superimunní“ dokonce i proti samotné infekci.

Britští experti v reakci na studii uvedli, že se v tomto případě ale předpokládá aplikace posilovací dávky. Zjištění se zdají být v rozporu s nízkou závažností případů v Jihoafrické republice, kde se omikron objevil poprvé.

Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo už 89 zemí světa, informovala tento týden Světová zdravotnická organizace (WHO). Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle WHO ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost, nebo kombinace obojího.

Počet případů nákazy omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.

Video  Koronavirus: Varianta Omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

Prema M ( 26. prosince 2021 10:37 )

Překonání mají výhodu v boji s Omikronem
Součástí sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků je i česká imunoložka Zuzana Krátká, která ve svém odborném článku uvádí, že iu varianty Omikron mají větší výhodu lidé, kteří Covid překonali, než lidé, kteří se dali očkovat.

Ta udělala vlastní menší výzkum, ze kterého jasně vyplývá, že imunita překonaných lidí je výrazně flexibilní a dokáže efektivně bojovat proti různým variantám koronaviru.

Jirik-ta ( 23. prosince 2021 21:37 )

Epidemiolog Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz na dotaz uvedl, že čtvrtá a další dávky situaci neřeší. "Zatím se tvrdilo, že tři dávky mají účinnost 70 procent. Nekonečné zvyšování dávek problém nevyřeší, protože pokud by nestačily tři dávky, těžko bude stačit čtvrtá, protože tady je problém s tím, že omikron má odlišnou antigenní výbavu a my musíme navodit vysoké hladiny protilátek, abychom se mu byli schopni vyhnout, proto se dává třetí dávka. Cesta přes čtvrtou dávku je krátkodobá," zdůraznil s tím, že ohledně omikronu nejde v tuto chvíli dělat závěry.
http­s://zi­votvces­ku.cz­/ctvrta-davka-ockovani-problem-nevyresi-rika-roman-prymula-promluvil-o-velke-sanci-na-klid-kolem-epidemie/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa