Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Části českých nemocnic došly monoklonální látky. „Kurnik šopa,“ zuří hejtmanka. Ministerstvo objednává další

Aktualizováno -
19. listopadu 2021
12:00
Autor: ČTK, for, vei - 
19. listopadu 2021
10:51

V části nemocnic došly monoklonální protilátky proti covid-19, které brání šíření viru v těle a chrání před vážným průběhem nemoci. Zastavit jejich podávání musí například nemocnice ve středočeské Příbrami. Podle ministerstva zdravotnictví jde o dílčí problémy, které by měly mělo vyřešit přerozdělení mezi nemocnicemi. Zároveň objednává další. Mluvčí ministerstva Daniel Köppl hlásí, že v Česku je ještě asi 9000 dávek. 

Využívejte mnohem víc monoklonální protilátky – to vzkázal končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nemocnicím jen dva dny zpátky. Nemocnice sice navyšují kapacity, v některých už ale léky, které pomáhají převážně neočkované chránit před těžkým průběhem covidu, došly. „Od pondělí 22. listopadu je pozastavena aplikace monoklonálních protilátek proti SARS-CoV-2 z důvodu jejich nedostatku v rámci České republiky. Pacienti, kteří byli objednáni na zítřek, ještě své dávky protilátek zajištěné mají. Čekáme na mimořádný závoz, který máme předběžně přislíbený zhruba za týden, jisté to ovšem není,“ napsala nemocnice Příbram na svůj web.

Nemocnice hlásí i omezení výkonů

Nedostatkem trpí i Jilemnická nemocnice. Zatím zdravotníci v nemocnici podali zhruba 20 dávek. „Kraj nám přeposílal pokyn ministra (zdravotnictví), že máme navyšovat, což bychom rádi, ale potřebujeme k tomu preparát. Dostali jsme zprávu z Motola, že mají prázdné sklady,“ uvedl Kalenský. Podle něj mají už jen malou zásobu, která by mohla vydržet pár dnů. „Ale byli bychom rádi dostali z Motola, kde je to centralizované, pozitivní zprávu, že už jsou zase na skladě,“ dodal.

Protilátkové léky proti covidu chybí i jablonecké nemocnici, kde je dostávalo v poslední době v průměru pět pacientů denně. „Pokud něco ještě máme, tak to jsou jen jednotky pro nějaké závažnější případy,“ řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Vít Němeček. Jablonecká nemocnice plánované výkony u necovidových pacientů zatím omezila zhruba na polovinu oproti běžnému stavu. „K přísnějšímu opatření jsme zatím nepřistoupili, je to ale jen otázka času,“ dodal Němeček.

Mladoboleslavská nemocnice podle mluvčí Hany Kopalové zaznamenala nárůst poptávky po aplikaci monoklonálních protilátek a předzásobila se. Zároveň výrazně navýšila počty lůžek, na nichž je možné protilátky aplikovat. Nedostatek zatím nepociťuje.

„My to víme, že ten problém nastane, proto jsme se předzásobili. V tuto chvíli máme protilátek dostatek. Na jak dlouho, to uvidíme. Záleží to i na tom, kolik bude chodit pacientů a kdy budou dodávky obnoveny,“ řekla Kopalová ČTK. 

Nedostatek léků pobouřil středočeskou hejtmanku Petru Peckovou (STAN). „Ptám se: Kurník šopa, kdo je odpovědný na objednávání monoklonálních protilátek pro ČR ? Proč se bude muset zastavit aplikace v nemocnicích? Proč není dostatek něčeho, co funguje?“ napsala na Twitter.

Pecková pro Blesk Zprávy doplnila, že Mladá Boleslav má zásoby na 10 dní. Benešov a Kolín přibližně na 5 až 7 dní a Příbram s Kladnem vydrží přes víkend. 

Ministerstvo: Přerozdělujeme 9 tisíc dávek

Podle ministerstva zdravotnictví ale protilátky v ČR jsou, problém je v jejich přerozdělování. „K 15. listopadu měly lékárny 11 797 dávek, nyní by měla být zásoba asi 9000 dávek,“ napsal ČTK mluvčí ministerstva Daniel Köppl. Týdně se podle něj spotřebuje asi 2500 až 3000 dávek, což by i s rezervou mělo vystačit na další dva týdny.

Fakultní nemocnice Motol, která spolu s FN Brno distribuuje lék od firmy Regeneron, podle vedoucího tamní lékárny Petra Horáka zastavila předávání léků do dalších nemocnic.

„Bohužel už nemůžeme dalším nemocnicím dodávat nic, včera o tom byly všechny nemocniční lékárny informovány,“ sdělil na dotaz ČTK Horák. Nemocnice jenom za listopad rozdělila ostatním nemocnicím přes 4300 dávek. Motolská nemocnice léky podle informací praktických lékařů dál podává, termíny jsou ale zaplněné. Druhý lék od firmy Eli Lilly distribuuje ostatním nemocnicím Fakultní Thomayerova nemocnice. Informace o jejích zásobách ČTK zjišťuje.

Pecková Blesk Zprávám doplňuje, že problém je s uzavíráním smluv s distributorem. „V minulosti šlo vše přes nemocnici v Motole, dnes Bulovku. Od dodavatele Roche by měly dojít monoklonální protilátky až 10. prosince. Prý se ale budou snažit vše maximálně urychlit. Nicméně to nemohou slíbit (...) Nemocnice v Příbrami skutečně látky nemá a nemohla je sehnat. Naše krajské nemocnice pak mají zásoby na různě dlouhou dobu – některé na víkend, některé na pět dní, vše se řídí přes koordinátory akutních lůžek a mělo by docházet k redistribuci mezi nemocnicemi, aby se pokryla potřeba, což ale nevím, jestli se zvládne vzhledem ke zvyšujícím se číslům. Nerozumím tomu, jak k této situace mohlo dojít,“ dodává. 

V příštím týdnu by do Česka měly dorazit další, celkem se podle Köppla jedná asi o 24 000 dávek. Nově by si léky podle mluvčího měly objednávat samy nemocniční lékárny. Podle Peckové by ale balení bamlanivimabu do ČR mělo dorazit 23. listopadu (500 balení) a lék od Regeneronu přijde 10. prosince. 

rozez ( 19. listopadu 2021 23:36 )

tomik007 ( 19. listopadu 2021 22:46 )

ANO - jim nezbývá než valit oci, na Buresovu derniéru 🤪

wp3t ( 19. listopadu 2021 21:24 )

to máš pravdu, Fiala valí woči jako ..... a Válek dělá přednášky co se dočetl v zahraničních bruselských časopisech. No a včil sme fakt v bruseli.

Stano1963 ( 19. listopadu 2021 20:30 )

vláda je zase nepřipravená. Mění rozhodnutí během 24 hodin, evropský unikát

priserak77 ( 19. listopadu 2021 19:29 )

Rádo se stalo a budeme přispívat na tu "šmakuládu" až do Vaší smrti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa