Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Vojtěch o povinném očkování v Česku: Debata je na místě. A kdy dojde na vakcínu pro nejmenší?

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
19. listopadu 2021
05:00

Od pondělí 22. listopadu se výrazně zpřísní podmínky pro neočkované. Do provozoven služeb, restaurací, či na hromadné akce se už lidé jen s testem nedostanou. Pro bezinfekčnost bude nutné potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19. Téma vakcinace proti covidu vzbuzuje vášnivé reakce napříč celým Českem. Nejen o tom, zda by mělo být očkování proti covidu u nás povinné stejně jako očkování proti dětské obrně, záškrtu nebo například tetanu, hovořil v Epicentru Blesk Zpráv končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Pro lidi obávající se o svou osobní svobodu měl jasný vzkaz.

Sousední Rakousko uvažuje o tom, že zavede povinné očkování proti covidu, podobná povinnost jim v 70. letech pomohla nejen u nich vymýtit  například pravé neštovice. Ministr Vojtěch tuto variantu pro Česko nevyvrátil a přiznal, že je to něco, o čem se aktuálně diskutuje: „Jestli bude, to nevím. Zrovna na tomhle tématu musí být shoda. Debatovali jsme to s kolegy z Anticovid týmu, jejich názor byl rezervovaný. Já si myslím, že minimálně bychom tu debatu vést měli, neměli bychom říci, že to tak nikdy nebude. Ta debata je na místě.“

Právě v kontextu očkování zdůraznil, že koronavirus nevymýtíme, a je jasné, že tu bude i nadále s námi: „Bude dál ohrožovat nemocnice a bude tady stále pod hrozbou nějakých lockdownů. Omezení ekonomiky, omezení společnosti a tak dále, tak si myslím, že tato debata by se měla vést.“

Ministr byl poměrně liknavý k tomu vyjádřit svůj osobní názor, i když z jeho vyjadřování se zdá, že je variantě povinného očkování spíše nakloněn: „Jedna věc je můj osobní názor, druhá širší shoda. Mimimálně v nějakých skupinách by to bylo na místě. Ale co si myslím já, není to nejzásadnější.“

Předobjednaná vakcína pro děti

Řeč přišla i na vakcinaci dětí mladších 12 let, kterou už schválily Spojené státy americké a Izrael. „Čekáme na rozhodnutí Evropské lékové agentury. Pokud vím, zabývá se tím. Jakmile schválí vakcínu pro děti mladší 12 let, budeme schopni ji nabídnout rodičům. Tam nesporně vždy musí být ještě jejich souhlas. Vakcínu máme předobjednanou, jakmile bude registrována, bude dodána do ordinací praktických lékařů dětí a dorostu,“ uvedl s tím, že vakcína pro děti bude trošku jiná.

 „Bude mít jinou sílu, bude samozřejmě slabší vzhledem k tomu dětskému organismu, takže každopádně počítáme s tím, že tu vakcínu nabídneme k očkování a bude záležet na rodičích,“ potvrdil, že rozhodnutí Evropské lékové agentury je pro vládu určujícím faktorem.

Video  Smejkal: Kontroly v hospodách měly být dávno. A testy? Ať lidé začnou být spoluzodpovědní  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Kde je svoboda zdravotníků?

Očkování všeobecně a to nejen dětí je v posledních měsících výrazně polarizujícím tématem. Na otázku o obavách některých spoluobčanů, zda opatření, která značně znevýhodňují neočkované, nenarušují jejich osobní svobodu, odpověděl Adam Vojtěch velmi rázně: „Kde je svoboda zdravotníků? Kdo se ptá na jejich svobodu a osobní život? Lidé by si měli uvědomit, že osobní svoboda je důležitá, ale máme tady veřejný zájem. Nemůžeme tu mít pořád hrozbu lockdownu a ekonomické krize,“ konstatoval s tím, že díky očkování je i v sousedních státech nákaza sice stále na stole, ale zdravotnická krize není tak velká a nedochází k tak vysoké mortalitě. 

To si také lidé málo uvědomují, že to není jen o osobní svobodě, tak já se nakazím a každému to může být jedno, ale pokud ten člověk skončí v nemocnici, kde pak nemůže být jiný pacient, který potřebuje například nějakou operaci, a pak pokud se zahltí JIP, tak se nemocnice vypnou pro zbytek pacientů, a to jsou obrovské náklady společenské, zdravotní, které to s sebou nese celá společnost,“ vysvětlil končící ministr zdravotnictví.

Jirik-ta ( 3. prosince 2021 07:37 )

http­s://ww­w.you­tube­.com/w­atch?­v=bo­Yu19­MYtws

trintin ( 20. listopadu 2021 15:11 )

Slovenský Maďar báči Andrej sliboval dobrovolnost vakcinace. Neoholený Vojta možná zavede očkování povinné. Báči by chtěl být prezidentem, můj hlas bohužel nedostane.

Jirik-ta ( 19. listopadu 2021 19:35 )

Actimel ( 19. listopadu 2021 10:20 )

Actimel ( 19. listopadu 2021 10:19 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa