Covid, rýma a podzimní virózy jsou tady: 10 klíčových otázek a odpovědí

  • Autor: ryc - 
    2. 10. 2021
    05:00

    Co když mám příznaky covidu-19? Můžu se léčit sám? Mám jít k lékaři bez ohlášení? Podobné otázky se s nástupem podzimních viróz množí, ale odpovědi a doporučení se stále mění. Praktičtí lékaři proto vydali aktuální rady.

    Co platilo ještě před měsícem, je dnes jinak. „Naši pacienti jsou často zmatení, jak vlastně mají při podezření na nákazu postupovat. Proto jsme s kolegy dali dohromady přehledné informace,“ říká praktická lékařka Ludmila Bezdíčková. Stále platí, že by nachlazení lidé neměli chodit do ordinací bez konzultace s lékařem. Ludmila Bezdíčková zároveň prosí pacienty o trpělivost. Praktičtí lékaři vyřizují velké množství telefonátů, a nemusíte se tak dovolat ihned na první pokus.

  • 1.Rozpoznám počátek covidu-19 od běžných viróz?

    „Ne. Příznaky onemocnění covid-19 nelze odlišit od jiných respiračních infekcí. Jde o teplotu, suchý kašel, dušnost, únavu, malátnost, bolest hlavy, průjem, zvracení, ztrátu chuti a čichu, rýmu a škrábání v krku.“

  • 2.Co mám dělat, když na mě »něco leze«?

    „Objednejte se telefonicky, e-mailem či elektronickou aplikací tak, jak jste zvyklí s vaším lékařem komunikovat. Lékař vás objedná zpravidla na tentýž den k vyšetření, ale bude se snažit zabránit riziku nákazy ostatních pacientů.“

  • 3.Může mě lékař otestovat?

    „Ano. Po předchozím objednání vás lékař otestuje přímo v ordinaci antigenním testem, dle možností ordinace provede případně i výtěr na PCR test.“

  • 4.Co když do ordinace nechci?

    „V případě lehkých příznaků onemocnění (rýma, škrábání v krku), se kterými byste běžně nevyhledávali lékaře, se můžete nechat otestovat v odběrovém centru, nejlépe PCR testem. Seznam testovacích míst najdete na webu MZČR https://koronavirus.mzcr.cz/ seznam-odberovych-center.“

  • 5.Jsem chronicky nemocný a mám příznaky. Může mi lékař předepsat speciální léky proti covidu?

    „Ano. Pokud trpíte chronickým onemocněním nebo z jiného důvodu patříte mezi rizikové skupiny, informujte svého lékaře ihned, když se objeví první příznaky. Můžete dostat léčbu monoklonálními protilátkami.“

  • 6.Co když praktického lékaře nemám, nebo je už několik dnů nedostupný?

    „Kontaktuje svou zdravotní pojišťovnu a požádejte ji o pomoc. Pokud to váš zdravotní stav vyžaduje, můžete jet na pohotovost. Vždy ale předem informujte zdravotnické zařízení o tom, že máte příznaky možné infekce covid-19.“

    Video  Boj o protilátky v Česku: Testy jsou dražší než vakcína, tvrdí viroložka. Nevidí ani vědecké "pro"  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

  • 7.Jsem covid pozitivní. Co bude dál?

    „Je-li výsledek testu na covid-19 pozitivní, bude vám nařízena izolace v trvání minimálně 14 dnů ode dne, kdy byl proveden odběr. Pro její ukončení je zároveň nutné, abyste byli alespoň tři dny bez klinických příznaků onemocnění. O ukončení rozhoduje lékař.“

  • 8.Jak se mám léčit sám?

    „Odpočívejte, pijte dostatek tekutin, konzumujte potraviny bohaté na vitaminy. Pokud máte horečku či bolesti, můžete užít jednu tabletu paracetamolu 500 mg, případně jednu tabletu ibuprofenu 400 mg či jednu tabletu kyseliny acetylsalicylové 500 mg. Nepřekračujte však dávku šesti tablet paracetamolu 500 mg za den a dejte si pozor na kombinované přípravky, které již obsahují paracetamol. Léky usnadňující odkašlávání užívejte naposledy kolem 17. hodiny, abyste nebyli zahlenění v noci.“

    Video  Muž po prodělání covidu přestal chodit. Ze silného postcovidového syndromu mu pomohly rehabilitace  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
    Video se připravuje ...

  • 9.Můžu nějak podpořit lepší provzdušnění plic při nemoci?

    „Několikrát denně se vsedě pětkrát za sebou hluboce nadechněte, po nádechu vždy zadržte dech a počítejte do pěti, poté vydechněte. Po této sérii se pokuste s pusou zakrytou kapesníkem hluboce odkašlat. Celý cyklus zopakujte ještě jednou. Dávejte si ale pozor, aby se vám nezamotala hlava. Dechové cvičení můžete doplnit deseti minutami klidného hlubšího dýchání vleže na břiše.“

  • 10.Léčím se doma a moje problémy se zhoršují. Co teď?

    „Kontaktujte svého praktického lékaře co nejdříve a domluvte se na vyšetření v ordinaci, či na návštěvě doma. V případě život ohrožujících stavů – zejména dušnosti, bolesti na hrudi, neklesajících vysokých horeček, nesnesitelných bolestí hlavy, ztuhlosti šíje, zvracení, malátnosti, kolapsu či poruše vědomí – volejte 155. Operátorce nahlaste podezření na možnou infekci covid-19.“

krapotkin ( 2. října 2021 09:46 )

Tak to jsi se měl už 20. září objednat u felčara.

krapotkin ( 2. října 2021 09:45 )

Jít dneska k jeho vysokoblahorodí doktorovi bez předchozího objednání je nesmysl. To vás nechá klidně čučet v čekárně 2 hodiny, a to jen proto, že jste před 14 dny nevěděl, že budete mít večer horečku. Kde jsou ty doby, kdy i obvoďák obcházel své pacienty. Dne to nedělá ani pohotovost a musíte zbytečně volat RZ a ta váz bez vyšetření odveze k vrahům do špitálu. Hippokratova přísaha dnešním mastčkářům nic neříká, hlavně, že pořád řvou, že mají malé platy.

Uživatel_5520486 ( 2. října 2021 07:52 )

Ten, kdo se věnuje prevenci svého zdraví, udržuje si v optimálním stavu svůj střevní mikrobiom, tak má své ochranné vojáky připravené i na podzimní neduhy. https://krasa-zdravi-preven­ce.web­node­.cz/l/­pada­ni-vlasu/

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa